close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
تبلیغات پاپ آپ
loading...
YourAds Here YourAds Here

تینا فرهادی

بازدید : 25
سه شنبه 26 اسفند 1399 زمان : 20:04

خشم نوعی احساس طبیعی می باشد و حاصل حالت های هیجانی، فیزیولوژیکی و شناخت ما می باشد. زمانی که فرد با مشکلات و شکست رو به رو می شود احساس خشم پیدا می کند. بنابراین یادگیری مهارت های ابراز خشم اهمیت زیادی دارد.

وقتی فرد خشمگین می شود، رفتارهای پرخاشگرانه نشان می دهد که به خاطر خشم و ناراحتی او به وجود می آید.

فرد با رفتار پرخاشگرانه خود می خواهند به صورت کلامی یا جسمی به دیگران آسیب برسانند و معمولا احساس ناامنی دارد.

هنگامی که این افراد با شکست و ناکامی مواجه می شود احساس می کند امنیت لازم را ندارد و خود را در خطر نابودی می بینند.

ممکن است فرد به صورت منطقی خشم خود را بروز ندهد و از پرخاشگری و خشمگین شدن جلوگیری کند اما اگر به طور آگاهانه از بروز خشم جلوگیری کند ممکن است خشم او به شکل نامناسبی سرکوب شود.

اما فرد باید بداند که با واپس زدن و ابراز نامناسب، خشم او ناپدید نمی شود بلکه ممکن است به طور ناگهانی در فرد ایجاد شود و مشکلاتی برای او به همراه داشته باشد.

پیشنهاد مشاور:چرا خشونت و پرخاشگری خوب است؟

عوارض سرکوب خشم

سرکوب خشم می تواند پیامد های زیر را به دنبال داشته باشد.

 • نرسیدن به خواسته ها و اهداف شخصی

بر اساس نظر روانشناسان افرادی که نسبت به وضعیت موجود اعتراض ندارند و خشم خود را بروز نمی دهند باید وضعیت فعلی خود را بپذیرند و بدون هیچ عکس العمل خاصی با موقعیت کنار بیایند.

هنگامی که افراد خشم خود را ابراز نمی کنند باید ساکت و آرام باشند و ناکامی ها را تحمل کنند تا دیگران اوضاع را بر اساس نظر و میل خود ادامه دهند. علاوه بر این، فرد باید نسبت به خواسته های خود چشم پوشی کند و به خواسته ها و اهداف خود نمی رسند.

 • نادیده گرفتن بخشی از هویت انسانی

بر اساس نظر روانشناسان خشم نوعی احساس طبیعی می باشد و فرد باید باید بتواند خشم خود را به راحتی به روز دهد وگرنه شخص کامل و سالمی نیست.

کسی که خشم خود را ابراز نکند عزت نفس خود را از بین می برد و عزت نفسش کاهش یابد.

پیشنهاد مشاور: آسیب هایی که پرخاشگری به فرد پرخاشگر وارد می کند

 • خود را هدف خشم خویشتن قرار می دهیم

بسیاری از افراد هستند که هنگامی که از دیگران عصبی هستند خشم خود را نشان نمی دهند، خودخوری می کنند و به خود بد و بیراه می گویند.

در این هنگام آن ها حس می کنند که اگر به خودشان آسیب برسانند خطری کمتری دارد یا نسبت به زمانی که به دیگران آسیب برسانند، کم خطر تر است.

 • ابتلا به بیماری های جسمانی

اگر فرد خشم خود را بروز ندهد برای او مشکلات جسمی و روحی به وجود می آید و ممکن است به بیماری هایی مانند زخم معده، سردرد یا واکنش های حساسیتی مانند انواع آلرژی دچار شود.

 • بروز عوارض روانی

افرادی که خشم خود را می خورند، به دلیل عدم ابراز خشم به مشکلات روانی مانند حالت های عصبی، بیماری های افسردگی و اضطراب دچار می شوند.

خشم سرخورده عامل بسیاری از بیماری ها است برای همین توصیه می شود که خشم خود را سرکوب نکنید.

 • طغیان خشم

اگر فرد به خاطر ترس خشم خود را پس زند و از گفت و گو و رسیدگی به دلیل خشم دوری کند، ممکن است در آینده درگیر خشونت بیش تری شود.

فرد در این هنگام به خاطر غیرمنطقی و افراطی بودن باید تاوان سنگینی را بپردازد زیرا خشم خود را پس زده و یکدفعه درگیر خشم شدید می شود.

واکنش افراطی

زمانی که فرد خشم خود در اکثر موارد پس زده و خشم به مرور زمان روی هم انباشته شود، تحمل او کاهش یافته و ممکن است نسبت به رفتار و گفتار دیگران حساس می شود.

در این هنگام بسیار فرد روحیه حساسی دارد و با کوچک ترین مشکل بسیار خشمگین می شود و عکس العمل افراطی از خود نشان می دهد.

برای درمان این مشکل فرد باید خشم خود را پس نزند و در هر شرایط خشم خود را به صورت بروز دهد. بروز صحیح خشم و آزردگی در زمان و مکان مناسب باعث افزایش آرامش فرد می شود.

سه نوع روش ابراز خشم در افراد

کنترل نکردن خشم چه عوارضی دارد؟

براساس مطالعاتی که روانشناسان بر روی افراد انجام داده اند به این رسیده اند که نوجوانان و بزرگسالان هنگامی که عصبی می شوند و خشم خود را کنترل نمی کنند تمرکز و درک آن ها بسیار کم می شود.

آن ها در هنگام خشمگین شدن دیگر بر روی مسائل اساسی و مهم توجه و تمرکز ندارند، فرد دیگر نمی تواند اطلاعات را به خوبی پردازش کند و امکان تفکر سازنده، ارزیابی ساده و استدلال کارآمد در او ضعیف می شود.

در چنین شرایطی که فرد پرخاشگر می شود، رفتار او ممکن است با مشکل به وجود آمده متناسب نباشد و رفتار نادرست او ممکن است باعث شود تا دیگران رنجیده خاطر شوند تا جایی که از نظر ارتباطی با دیگران مشکلاتی برای آن ها به وجود آید.

اگر فرد نتواند به درستی خشم خود را کنترل کند، تمرکز او کاهش می یابد و با توجه به موقعیت ممکن است کارایی فرد کم شده و کاهش یابد.

اگر فرد به طور متوالی و در دراز مدت خشمگین شود، ممکن است به دلیل خشم متوالی اختلالات قلبی و عروقی برای او به وجود آید و احتمال اینکه به سکته قلبی و مغزی دچار شود بسیار زیاد است.

روش های ابراز خشم در افراد چگونه است ؟

رفتار منفعل

هنگامی که فرد خشم خود را بروز نمی دهد و به جای پاسخ دادن به خشم آن را در درون خود پنهان می کند خشم ممکن است به طور ناگهانی فوران کند.

هنگامی که فرد خشم خود را پنهان می کند می تواند با روش هایی مانند دلیل تراشی، اظهار ناتوانی، فراموش کاری، یا انجام ندادن خواسته فرد مقابل خشم خود را نشان دهد.

به طور مثال همسر شما ممکن است در برابر رفتارهای شما عصبانی نشود اما لباس شما را بسوزاند یا ظرف ها را بشکند.

رفتار پرخاشگرانه

این رفتار هنگامی صورت می گیرد که فرد خشمگین است اما نمی تواند خشم خود را کنترل کند و در تلاش است که به شخص یا چیزی صدمه بزند.

در این هنگام فرد نمی تواند احساسات خود را کنترل کند و ممکن است از طریق توهین، طعنه، برچسب و تحقیر و حتی درگیری های فیزیکی و رفتارهای خصمانه خشم خود را بروز دهد.

در این واکنش ها فرد حقوق دیگران را زیر پا گذاشته و آن را پایمال می کند.

پرخاشگری فیزیکی بیش تر در مردان و کودکان و پرخاشگری کلامی در زنان و نوجوانان دیده می شود. البته نمی توان این موضوع را یک قانون دانست.

رفتار قاطعانه

بر اساس گفته روانشناسان افرادی که رفتار قاطعانه دارند می توانند افکار و نظرات خود را به خوبی بیان کنند هم چنین می توانند احساسات خود را ابراز کرده و آن ها را توصیف کند.

افرادی که رفتار سالم دارند سعی می کنند تا از دیگران حقی گرفته نشود. آن ها بر روی اعتقادات خود باقی می ماند و بدون ترس و اضطراب نظرات، احساسات و انتقادات خود را بیان می کند. آن ها به خوبی و با احترام نظرات خود را بیان می کند و در این حال حق دیگران را محترم می شمارند.

منبع : روش های ابراز و کنترل خشم در افراد

بازدید : 18
يکشنبه 24 اسفند 1399 زمان : 20:01

آیا کسی که بیشتر از حد معمول به پاکیزگی توجه می کنند وسواسی است؟ آیا وسواس همسرتان شما را آزار می دهد؟ در این مقاله به نشانه ها و راه های مقابله با وسواس همسر پرداخته شده است.

وسواس یکی از آزاردهنده ترین و پیچیده ترین اختلالات و زیر مجموعه ی بیماری های اضطرابی است.

به طور کلی وسواس فکر، احساس، اندیشه یا تصویر ذهنی مزاحم است و اجبار هم رفتاری آگاهانه می باشد که به آن اختلال وسواسی اجباری است.

ریشه وسواس اضطراب است و به دو شکل زیر خود را نشان می دهد:

 1. فکری
 2. عملی

معروف ترین نوع وسواس عملی

 • وسواس شستشو

معروف ترین نوع وسواس است شامل چک کردن بیش از اندازه همه چیز، کنترل های مداوم می شود.

وقتی همسر شما دائما اصرار دارد که دست های شما کثیف است، بیش از اندازه همه چیز را می شوید، ساعت ها حمام او طول می کشد و به طور کلی زندگی را برای افراد جهنم می کند این حق طبیعی شما است که از این وضعیت خسته شوید اما باید راه حلی برای برطرف کردن این موضوع پیدا کنید.

همسر شما فقط دچار اختلال وسواس است پس نباید عشق و محبت شما نسبت به او کم شود.

هنر زندگی با یک بیمار وسواسی

شما باید به این نکته توجه داشته باشید که فرد وسواسی از این کار خود لذت نمی برد بلکه یک نیروی درونی او را وادار می کند که این کارها را انجام دهد در حقیقت همسر شما بیمار است.

وقتی که به او به چشم یک فرد بیمار نگاه کنید بیشتر مراقب او هستید تا وقتی که فکر کنید قصد آزار و اذیت شما را دارد.

بگذارید برای شما مثالی بزنم:

شاید برای شما پیش آمده باشد که بگویید چرا شیر آب ساعت هاست که باز است همسر شما دست های خود را می شوید. این درحالی است که همسر شما درست زمانی که قصد بستن شیر آب را دارد تصور می کند کسی به او می گوید دست های تو کاملاً تمیز نشده است ممکن است بیمار شوی و به ناچار مجبور است دوباره دست هایش را بشوید و حتی ممکن است از شوینده های بیشتری استفاده کنند و بار دیگر دست هایش را بشوید و بار دیگر که می خواهد شیر آب را ببندد دوباره فکر دیگری به سراغش می آید که اگر نسبت به آن بی توجه باشد احساس عذاب وجدان و اضطراب می‌کند.

اگر به عنوان یک فرد بیمار به این داستان نگاه کنید حس می کنید که چه لحظات سخت و دردناکی را پشت سر می گذارد و به جای اینکه از او ناراحت و عصبانی باشید حس دلسوزی پیدا می کنید بنابراین بهتر است به عنوان کسی که همراه و همدم او است در مورد این بیماری مطالعه کنید حتی می توانید از افراد با تجربه و آگاه کمک بگیرید.

به این نکته توجه داشته باشید که همان طور گفته شد وسواس نوعی بیماری اضطرابی است که باعث بر هم خوردن آرامش می شود پس شما باید کاری کنید که استرس او کمتر شود زیرا اگر اضطراب بیشتری را تجربه کند کارهای وسواسی بیشتری از خود نشان می دهد.

کمک کنید تا به مشاور مراجعه کند و علت این رفتارها را شناسایی و به دنبال درمان باشد گاهی برای این بیماری دارو تجویز می شود بنابراین صبور باشید و عجله نداشته باشید.

البته تجویز دارو به معنای این نیست که شما با خوردن چند قرص مشکلاتتان برطرف می شود.

پیشنهاد مشاور: وسواسی ها را بشناسید

مشکلات روحی روانی معمولاً نیاز به دوره درمان بیشتری دارد.

زندگی با یک فرد وسواسی سخت و دشوار است اما هر مشکلی راه چاره ای دارد فقط کافی است که به دنبال درمان باشید و صبوری کنید.

همسر وسواسی

زن های وسواسی بخوانند

زنی که دچار وسواس باشد فکر می کند که همسرش به او خیانت می کند و نسبت به همه چیز شکاک است اگر دیر به خانه بیاید حتما به دنبال فلان کار رفته است، اگر به فلان خانم احترام گذاشته حتماً با هم رابطه ای دارند، چون در ماشینش سنجاق سر پیدا کردم معلوم است دختری همراه او بوده است

اگر همسرش به حمام می رود یعنی به او خیانت کرده، اگر به او اجازه نمی‌دهد پیام و نوشته هایش را بخواند یعنی پای شخص دیگری در میان است چون محبتی به من ندارد یعنی محبت را خرج شخص دیگری می کند.

اگر فالگیری می گوید که زنی مو بور، بلند قامت با شما دشمنی می کند می گوید هووی من است و شوهر من به من خیانت می کند.

خانم های وسواسی قصد دارند با این افکار بی پایه و اساس خیانت همسرانشان را اثبات کنند.

حس بدبینی در آن ها به اندازه می شود که آن ها یقین پیدا می کنند حتماً خیانتی صورت گرفته و دائما در مورد بی وفایی و خیانت مردان در جمع صحبت می کنند.

همین موضوع باعث می شود که کم کم بد اخلاقی ها و ناسازگاری ها آغاز شود. به امور خانه نمی پردازد، هر روز دعوا و درگیری پیش می آید، نسبت به همسر خود بی اعتماد می شود، او را تعقیب می کند، جیب های او را می گردد، تمام کارهای او را کنترل می کند و هر اتفاقی را خیانت می داند.

با این نوع رفتار، زندگی را برای همسر و خودش سخت می کند.

خانه باید محلی برای آرامش باشد ولی همسر وسواسی آن را به جهنمی تبدیل می کند که همه اعضای خانواده را می سوزاند.

هر چقدر هم همسرش برای او دلیل بیاورد حتی قسم بخورد که هیچ خیانتی نمی‌کند هرگز قانع نمی شود.

اگر این مشکل برطرف نشود و افراد به زندگی ادامه دهند تا آخر عمر مشکلات باقی می ماند و اگر نسبت به یکدیگر سرسخت باشند باعث جدایی آن ها می شود.

اگر مرد به این موضوع فکر کند که با طلاق همسرش همه چیز پایان می یابد و دوباره ازدواج می کند و زندگی آرامی را تجربه خواهد کرد باید بداند که چنین چیزی امکان پذیر نیست چون با ازدواج دیگر با مشکلات جدیدتر روبرو خواهد شد.

آیا طلاق گرفتن باعث آرامش می شود؟

شاید زن فکر کند که با طلاق از همسرش انتقام گرفته است ولی او باعث بدبختی خود شده است، شاید دیگر هیچ همسری پیدا نکند، آرامش خود را از دست بدهد یا مجبور شود با مردی ازدواج کند و در فراق فرزندانش بسوزد یا مجبور به بزرگ کردن فرزند دیگران باشد و مشکلات بیشتری برای او بوجود آید.

بنابراین قهر، دعوا، طلاق و جدایی نمی تواند بهترین راه حل باشد.

زن و مرد باید دست از سر لجبازی بردارند و منطقی نسبت به موضوع نگاه کنند از آن جایی که مرد مسئولیت بیشتری در قبال خانواده دارد باید کمی صبور تر باشد و تلاش کند که همسرش از این بیماری نجات پیدا کند.

آقایان به این نکته توجه داشته باشید که همسرتان در عین حال که وسواس دارد شما را دوست می دارد، به زندگی و فرزندانش علاقه دارد. اما قطعا شما از این موضوع رنج می برید ولی بدانید که او هم ناراحت است.

توجه داشته باشید که اگر به شما علاقه ای نداشت هرگز حسادت نمی کرد.

او دوست ندارد که اوضاع به این شکل باشد. این بیماری مانند بیماری های ساده مثل سردرد، دل درد، زخم معده نیست بلکه یک بیماری عصبی می باشد.

شما اگر به یک روانشناس مراجعه کنید خواهید دید که با چنین فردی چه دلسوزانه برخورد می شود و با دیدی انتقام جویانه رفتار نمی شود.

پس به او به چشم یک بیمار نگاه کنید و در مقابله ناسازگاری هایش صبوری کنید، عکس العمل های شدید از خود نشان ندهید، داد و فریاد نکنید، دم از طلاق و جدایی نزنید. این کارها نمی تواند باعث بهبود اوضاع شود بلکه شرایط را شدید و پیچیده تر می‌کند.

راه اول:

تو باید عشق خود را به او نشان دهی، ممکن است از این شرایط ناراحت باشد ولی چاره ای نیست. باید به گونه‌ای رفتار کنی که او مطمئن شود تو عاشق او هستی و هیچ کس جای او را نمی گیرد.

راه دوم:

سعی کن با او به تفاهم برسی، هرگز از او چیزی را پنهان نکن و اجازه بده پیام هایت را بخواند.

مراقب حرکات خود باش، بگذار جیب های تو را بگردد، اگر در طول روز کاری برای انجام دادن نداری زودتر به خانه برو، اگر نتوانستی سر ساعت به خانه بروی علت دیر آمدنت را به او توضیح بده، مراقب کارهایت باش و هرگز به همسرت دروغ نگو، اگر کاری انجام دادی که باعث شک و بدبینی همسرت می‌شد همان موقع بدون ترس آن را توضیح بده.

راه سوم :

شاید شما فردی باشید که هرگز قصد خیانت به همسر خود را نداشته باشید ولی بدان که گاهی کارهای خود فرد باعث بدبینی می شود. لازم است که کمی در رفتارهای خود دقت داشته باشید و علت بدبینی همسر خود را پیدا کردهو آن را برطرف کنید. اگر با خانم های اطراف خود شوخی داری این کار را ترک کن چه لزومی دارد که با خانم های اطراف شوخی و خنده داشته باشی که همسرت چنین برداشتی داشته باشد.

اگر همسر شما فردی بدبین است لزومی ندارد که شما منشی زن بگیرید زیرا باعث بدبینی او خواهید شد.

در مهمانی ها با خانم ها گرم نگیرید و زمانی که کنار همسر خود هستید از زنان دیگر صحبت نکنید هرگز به آن ها نگویید که مگر من اسیر و برده تو هستم که هر چه می گویی گوش دهم شما مرد عاقلی هستید که نسبت به همسر خود متعهد هستید پس باید با عقل و منطق بیماری او را درمان کنید.

باید این بیماری را که باعث این مشکلات شده برطرف کنید تا هم همسرتان و هم فرزندانتان را از غم و اندوه نجات دهید.

باید بدانید که اگر شما نسبت به همسر خود صبوری کنید و به دنبال درمان همسر باشید تا زندگی خود را بهبود ببخشید نزد خدا پاداش بزرگی خواهید داشت.

اختلال وسواس فکری

زنی که دچار وسواس باشد فکر می کند که همسر او به او خیانت می کند. در این شرایط بهتر است از راه های زیر استفاده کنید.

اولین راه

شما باید بدانید که برای اثبات خیانت همسرتان نیاز به دلیل و مدرک دارید و تا زمانی که نتوانستید آن را قطعی اثبات کنید حق ندارید او را متهم کنید، شما حق ندارید به خاطر یک احتمال، شخص بی گناهی را مورد سرزنش قرار دهید و او را متهم به خیانت کنید.

دست از از نادانی بردار عاقل باش، زمانی که ناراحت و عصبی نیستی فکر کن شواهد را در نظر بگیر روی کاغذی آن ها را یادداشت کن و مانند یک قاضی با آن رفتار کن.

در مورد دلایلت کمی فکر کن و اگر دیدی این دلایل کافی نیستند و نمی توانی به آن ها یقین داشته باشی زندگی را به کام خود و شوهرت تلخ نکن.

اگر همسرت دیر به خانه می آید نشان دهنده خیانت او نیست شاید او مشغول به کاری باشد یا به دیدار اقوام و دوستانش رفته باشد، در جلسه علمی یا دینی شرکت کرده باشد.

اگر شخصی از خوشتیپی و خوش اخلاقی همسرت صحبت کرد آن را دلیلی بر خیانت ندان، خوش اخلاقی دلیل خیانت نیست اگر همسرت بداخلاق باشد هیچ کس با او همنشین نمی شود.

اگر همسرت به زنی بیوه کمک می‌کند نشان‌دهنده علاقه او به آن فرد نیست بلکه ممکن است به دلیل خیرخواهی او باشد.

اگر شوهرت کمد مخصوصی دارد نشان دهنده این نیست که قصد پنهان کردن چیزی از شما را دارد برخی افراد دوست ندارند کسی از کارهایشان باخبر شود یا شاید شغل آن ها به گونه ای است که نباید کسی از آن خبر داشته باشد به هر حال در زندگی ممکن است اتفاقاتی بیفتد ولی دلیل بر خیانت نمی باشد.

منبع : همسر وسواسی را درمان کنید

بازدید : 27
يکشنبه 17 اسفند 1399 زمان : 21:11

بیش تر افراد جر و بحث خانوادگی را تجربه می کنند، این موضوع امری طبیعی است اما تکرار آن می تواند مانع مهمی در برقراری ارتباط باشد، در هر اجتماعی ،حتی خانواده، هر فرد عقاید و اندیشه های خاص خود را دارد پس اختلاف نظر بین افراد طبیعی می باشد.

اما ما همواره باید یاد بگیریم که چگونه اختلاف و شرایط دشوار را بپذیریم و آن را مدیریت کنیم.

علت جرو بحث های خانوادگی

هیچ چیز در دنیا بی علت نیست، بنابراین برای اینکه بتوانیم مشکلات را حل کنیم باید در ابتدا علت آن را مشخص کنیم. جر و بحث ممکن است به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد اما علت های آن به مرور زمان روی هم جمع شده و به صورت انفجار در خانواده خود را نشان می دهد.

دقت داشته باشید که اگر دعواهای کوچک مدیریت نشود به مرور تبدیل به مشکلات بزرگ و غیرقابل حل می گردد بنابراین در همان ابتدا به طور صحیح مشکلات را ریشه یابی کنید، اگر در این کار مشکل دارید می توانید از مشاور خانواده کمک بگیرید.

پیشنهاد مشاور: 7 ویژگی خانواده سالم

در ادامه به دلایل این مشکل پرداخته شده است:

 • زندگی با اعضای فامیل از علل بحث خانوادگی

برخی از زوجین به دلیل مشکلات مالی و سنت ها مجبور هستند کنار اقوام و خانواده خود زندگی کنند. ارتباط برقرار کردن در چنین خانواده های سخت و دشوار است. در چنین محیط هایی به دلیل اختلاف نظر، سلایق مختلف، سبک زندگی متفاوت زندگی سخت می شود و زمینه برای جر و بحث فراهم می شود.

 • ورود یک عضو جدید

ممکن است در خانه نوزادی به دنیا بیاید یا فردی ازدواج کند، عضویت افراد جدید به هر طریقی می تواند برای اعضای قدیمی ناراحت‌کننده باشد و باعث جر و بحث خانوادگی شود.

اعضای قدیمی ممکن است احساس کنند که با ورود فرد جدید به آن ها اهمیت داده نمی‌شود و سر کوچکترین مسائل ومشکلات جر و بحث راه بیندازند، عدم مدیریت این موضوع به مرور زمان باعث تیره شدن روابط خانوادگی می‌شود.

 • اختلاف نظر از علل جر وبحث خانوادگی

انسان ها عموما موجودات پیچیده ای هستند. ما هر کدام در خانواده ای زندگی کنیم اما دنیای متفاوتی داریم این موضوع کاملاً طبیعی است، بنابراین اگر فردی در خانواده نظر و عقاید خود را به دیگران تحمیل کند یا با نظر دیگران ساز مخالفت بزند قطعاً مشکلات عمیق و غیر قابل جبرانی به خود و دیگران وارد می‌کند.

علت بسیاری از اختلافات خانوادگی در ایران تفاوت در عقاید و بینش افراد است.

 • انتظار بیش از حد از علل جرو بحث های خانوادگی

انتظار باعث خراب شدن هر رابطه ای می شود، مثلا برخی از افراد انتظار دارند که طرف مقابل هیچ وقت اشتباهی انجام ندهد. حالا اگر به هر دلیلی اعضای خانواده دچار اشتباه شوند چون با انتظارات والدین همخوانی نداشته جر و بحث ها بالا می گیرد.

انتظار بیهوده مثل چشم بندی می ماند که جلوی دید انسان را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد که در وقت مشکلات به دنبال راه‌حل باشند و فقط دعوا راه می‌اندازد.

علت جرو بحث های خانوادگی و بی احترامی فرزندان به والدین

راهکارهای مناسب برای کاهش جرو بحث های خانوادگی

پس از این که باید به بررسی علت دعواهای خود بپردازید، باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش و درمان آن ها باشید.

به خاطر داشته باشید که رابطه شما مانند یک گل تازه می باشد که نیاز به رسیدگی دارد و اگر مورد غفلت قرار بگیرد شاخه های آن خشک می شود و اگر بیش تر مورد غفلت قرار بگیرد حتی از ریشه خشک می شود.

 • قرار گرفتن در محیط مناسب

بهترین راه این است که افراد خانواده سعی کنند محیط زندگی جداگانه ای را برای خود فراهم کنند. شاید در گذشته همه افراد می توانستند با هم زندگی کنند اما امروزه سبک زندگی،استقلال و نگرش افراد متفاوت شده است به همین دلیل نمی توانند با یکدیگر کنار بیایند.

سعی کنید محیط زندگی خود را تغییر دهید و برای اعضای خانواده حد و مرز ها را مشخص کنید.

 • زمینه سازی در خانواده از راهکارهای کاهش جرو بحث خانوادگی

به هر حال در هر خانه‌ای تغییر و تحولات اتفاق می‌افتد، اما برای کاهش درگیری ها شما باید قبل از اینکه فرد جدیدی به خانواده شما وارد شود زمینه سازی کنید. افراد خانواده باید انعطاف پذیری خود را بالا ببرند یعنی بتوانند از دید فرد جدید به قضیه نگاه کنند.

به خاطر داشته باشید که همه این اتفاقات باید قبل از ورود اعضای جدید صورت بگیرد.

 • پذیرش عقاید دیگران

نظرات افراد تا زمانی که به جان کسی آسیبی نزنند محترم است.

شما باید بدانید که نباید دیگران را به شکلی که خود می خواهید تبدیل کنید. هیچ کس نباید کسی را به خاطر سبک زندگی تحت فشار روحی و روانی قرار دهد، بلکه باید سبک مسالمت‌آمیز را یاد بگیریم تا از بسیاری از جر و بحث ها جلوگیری کنیم.

متاسفانه در جوامع سنتی بسیاری از افراد توانایی پذیرش عقاید مخالف خود را ندارند، به خاطر داشته باشید که هرکس سبک زندگی خود را دارد و تا زمانی که به شما یا جامعه آسیب وارد نکند مورد احترام است.

 • کاهش انتظارات بیهوده از راه های کاهش جرو بحث خانوادگی

ما دوست داریم همیشه در خانواده صلح و دوستی برقرار شود و هیچ اشتباهی رخ ندهد، اما انسان ها بدون اشتباه چیزی را یاد نمی گیرند

در طول تاریخ از انسان های اولیه گرفته تا انسان های مدرن، یکی از راه های یادگیری آزمون و خطا بود است. مثلا وقتی میخواهیم غذایی را تهیه کنیم ممکن است چندین بار بسوزد ولی در نهایت به بهترین شکل آن را یاد می گیریم.

به همین دلیل نباید دیگران را تحت فشار قرار داد و انتظارات بیهوده نسبت به آن ها داشت، باید اجازه دهیم تا دیگران رو به جلو حرکت کنند و هر بار اشتباهی انجام دادند با آرامش آن ها را راهنمایی کنیم.

 • بهبود روابط در خانواده‌ها

این مشکلات در وهله اول نیاز به مدیریت والدین دارند. آن ها سنگ بنای هر رابطه را شکل می‌دهند و به فرزندان خود نحوه مقابله با مشکلات را می آموزند.

بنابراین والدین باید به جای بحث های بیهوده گفت و گو های مسالمت‌آمیز داشته باشند. بهتر است که برای این کار وقت مناسبی را مشخص کنند، زیرا اختلافات و جر و بحث های خانوادگی با یک گفت و گو بدون منظور، لحن مناسب و صبوری حل می شوند.

در چه زمانی باید به مشاور مراجعه کنیم؟

پیشنهاد می شود که در همان ابتدا به مشاور مراجعه شود زیرا همان طور که گفته شد بحث های کوچک ممکن است به دعواهای بزرگ منجر شوند که حل آن ها مدت زیادی زمان می برد.

اگر احساس می کنید که رابطه شما به مشکل خورده است و در برقراری ارتباط با یکدیگر مشکل دارید حتما به مشاور مراجعه کنید.

پیشنهاد مشاور: روش های مشاوره خانواده و ازدواج | تکنیک سه تایی و آموزش زناشویی

چگونه از هر جر و بحث جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای هر مشکلی پیشگیری از آن است، بنابراین باید سعی کنید همیشه با اعضای خانواده صحبت کنید و اجازه ندهید که کوچکترین ناراحتی به بزرگترین مشکل تبدیل شود.

در این هنگام برخی از افراد ترجیح می دهند که از کمک والدین یا یک دوست استفاده کنند تا میان آن ها داوری کرده یا به آن ها کمک کند.

برای این کار در ابتدا اطمینان حاصل کنید که فردی معتمد پیدا می کنید. البته به طور کلی توصیه می شود که از مشاور کمک بگیرید و دیگران را وارد زندگی خود نکنید.

منبع : علت جر و بحث های خانوادگی و بی احترامی فرزندان به والدین

بازدید : 29
دوشنبه 11 اسفند 1399 زمان : 20:33

با همسر بدبین چه کنیم؟ زمانی که در رابطه و زندگی افراد، شک و بدبینی وجود داشته باشد به تدریج رابطه ی آن ها رو به سردی می رود و صمیمیت آن ها کم می شود.

بنابراین بهتر است که افراد این بدبینی را از بین ببرند. برخی افراد ممکن است علت بدبینی و شکاکیت را فضای مجازی بدانند ولی فضای مجازی تنها راه بدبینی را هموارتر می‌کند.

برخی از افراد دائماً پیام های همسر خود را چک می کنند این کار باعث می‌شود به تدریج همسرشان اعتماد به نفس خودرا ازدست بدهند.

از طرفی برخی از مردان وفاداری به همسر را در پیش می گیرند اما شکاکیت بیش از اندازه ی آن ها باعث خیانت می شود.

رفتار والدین شکاک چه تاثیری روی فرزندان می گذارد؟

الگوی فرزندان معمولاً والدین هستند و بعد از آن فرزندان الگوهای دیگر مثل دوستان، خویشاوندان و معلمان را پیدا می کند.

اگر فرزندان ببینند که پدر و مادر، حرمت ها را زیر پا می گذارند و در مورد مسائلی صحبت می‌کنند که کودکان نباید اطلاعی از آن داشته باشند.

در برخی از شرایط نیز کودک پیام های متفاوتی از پدر و مادر دریافت کنند یعنی پیامی که از پدر دریافت میکنند با پیام مادر یکسان نیست در این صورت احساس می کنند الگوی درستی ندارند.

ما باید بستری برای تربیت درست فرزندان فراهم کنیم تا دیدی واقع بینانه و خوش بینانه داشته باشند.

9 نشانه های همسر شکاک و بدبین

نمی توان به راحتی گفت که همسر چه زمانی به شکاکیت و بدبینی مبتلا شده است. گاهی اوقات پرسیدن سوالاتی مثل باکی بیرون بودی؟ با کی حرف می زدی؟

ممکن است به اشتباه تعبیر شود و افراد علت آن را دلتنگی بدانند در صورتی که علت آن می تواند شکاکیت و بددلی باشد و حتی ممکن است باعث برخوردهای فیزیکی و جسمی شود.

1- فکرهای سرشار از بدبینی و بدگمانی

فردی که دچار شکاکیت می‌شود نسبت به تمام امور و قضایا شکاک و بدبین است و حتی ممکن است کوچک ترین عملی از نظر او ناخوشایند باشد.

رابطه هایی که با شکاکیت همراه است یا کاملا سیاه است یا کاملاً سفید و چیزی بین این وجود ندارد. شما نمی توانید با فردی که دچار شکاکیت است صحبت منطقی داشته باشید.

2- حسادت

افرادی که دچار شکاکیت و بدلی هستند به همه افراد حسادت می کنند حتی ممکن است حرف زدن همسر با جنس مخالف از نگاه آن ها خیانت باشد.

شما شاید بتوانید او را متقاعد کنید که رابطه ای عادی با فرد دارید اما ممکن است کوچک ‌ترین حرکتی از طرف شما باعث فوران او شود. در چنین رابطه ای شما همیشه مقصر هستید.

3- عقده آزار و اذیت

افرادی که دچار شکاکیت هستند احساس می کنند که همسرشان همیشه به آن ها خیانت می کند. او فکر می کند که از او سوءاستفاده شده است بنابراین حتی اگر شما بهترین رفتار با چنین مردانی داشته باشید بازهم ممکن است مورد آزار و اذیت قرار بگیرید.

4- بی اعتمادی

شک و بدبینی باعث بی اعتمادی می شود. چنین مردانی به راحتی به کسی اطمینان نمی‌کنند و دائماً به دنبال کشف توطئه هستند. معمولاً دوستان کمی دارند.

5- خواندن فکر دیگران

ممکن است گاهی شما متوجه شده باشید که همسرتان به شما خیره شده است اما باید بدانید که همسرتان قصد دارد فکر شما را بخواند و شما با کوچک ترین حرکتی مثل اخم کردن سرنخ های جالبی در اختیار او قرار می دهید.

6- زود قضاوت کردن

اگر همسر شما فردی شکاک است شما نمی توانید با او صحبت منطقی داشته باشید زیرا او سریع نتیجه گیری می کند و شما را مقصر معرفی می کند و از نظر او هر کاری که شما انجام می دهید خیانت است و هر چه که شما به او توضیح می دهید نظرش تغییر نمی‌کند.

شکاک بودن همسر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

7- بددلی به خاطر روابط قبلی

ممکن است شما سابقه خوبی در وفاداری در روابط قبلی نداشته باشید.

یا ممکن است همسر شما ازدواجی در گذشته داشته باشد و به او خیانت شده باشد و این دلیلی برای بدبینی نسبت به شما باشد.

8- بدبینی به خاطر تفاوت ارزش ها

ممکن است شما هیچ گاه به همسرتان خیانت نکرده باشید اما نوع رفتار شما با جنس مخالف به گونه‌ای باشد که از نظر همسر شما خیانت به شمار بیاید در واقع خط قرمزها و مرزهای شما با هم متفاوت است.

9- شکاک بودن بیمارگونه

ممکن است شما هیچ رفتار اشتباهی از خود نشان نداده باشید و رفتارهای کاملاً معقولانه و متعهدانه داشته باشید اما همسرتان دچار شکاکیت باشد.

در برخی از بیماری ها، توهماتی وجود دارد مثلاً افراد فکر می کنند که شما به او خیانت می کنید و حتی چنین فردی فکر می‌کند که همه اطرافیان برای خیانت به او نقشه می کشند.

شما نمی توانید به راحتی این افراد را متقاعد به درمان کنید زیرا آن ها معتقدند که روانپزشک و مشاور هم قصد خیانت به او را دارند.

همسر بدبین

رفتار با همسر شکاک باید چگونه باشد؟

ممکن است همسرتان گوشی شما را چک کند و با کوچک ترین صدایی از تلفن همراه شما از خود واکنش نشان دهد در چنین مواقعی باید به شما بگوییم که شما با همسری شکاک مواجه هستید.

اعتماد و احترام دو محور اصلی در رابطه است که اگر هر یک از آن ها دچار آسیب شوند به رابطه شما خدشه وارد می شود.

شک به همسر می تواند احترام و اعتماد را از بین ببرد و باعث طلاق افراد شود.

شک، موضوعی ویران‌کننده است که گاهی می تواند به شدت به رابطه آسیب وارد کند.

 • سرنخ ها را پیدا کنید.

اولین قدم این است که نخستین جرقه های شک در همسر را پیدا کنید. با خود فکر کنید که چه رفتارهایی باعث شکاکیت همسر شما شده است و شما چه واکنش هایی در مقابل شکاکیت همسر انجام داده اید.

در واقع گذشته خود را مرور کنید. نشانه ها و آثار آن را پیدا کنید.

اگر رفتار های شما باعث شکاکیت و بددلی همسرتان شده باشد باید آن ها را بپذیرید و سعی کنید که این رفتارها را حذف کنید زیرا باید شما اعتماد همسر خود را برانگیزید.

 • گفت و گو کنید.

به جای اینکه رفتاری پرتنش و پرخاشگرانه داشته باشید با همسرتان صحبت کنید و به حرف های او گوش دهید.

گاهی ممکن است همسرتان از ترس ها صحبت کند بنابراین شما می‌توانید با صحبت کردن بهترین راه حل ها برای کاهش بدبینی و شکاکیت را پیدا کنید.

شما می توانید برای کاهش بدبینی همسرتان، در طول روز او را از برنامه‌هایتان باخبر کنید.

اگر همسرتان از شما خواسته های نامعقول داشت می توانید به او نه بگویید و دلایل منطقی خود را مطرح کنید. گاهی ممکن است شما پیشنهادهای همسر را بپذیرید این نشان دهنده باج دادن نیست بلکه شما به فکر زندگیتان هستید.

 • به همسرتان نشان دهید که تکیه گاهی برای شما است.

یکی از دلایل بدبینی همسرتان این است که او نمی تواند به درستی احساسات خود را بیان کند مثلاً ممکن است شما را از رفتن به همه جا منع کند اما بهترین کار برای کاهش بدبینی این است که به همسرتان این اطمینان را بدهید که او برای شما بهترین تکیه گاه است. برای این کار می توانید در مهمانی ها تمام توجه خود را به همسر معطوف کنید.

 • در ارتباطات اجتماعی خود خیلی مراقب باشید.

سعی کنید در محیط کاری با همکاران خود صحبت غیر کاری یا تماس های غیر ضروری نداشته باشید زیرا این روابط باعث بی اعتمادی همسر شما می شود، حتی اگر شما فکری در سر نداشته باشید.

 • برای کاهش بدبینی همسرتان روی رفتارتان کار کنید.

شایدبرخی رفتارها در نگاه شما شک بر انگیز نباشد ولی شاید همین رفتارها از نگاه طرف مقابل خیانت و پنهان کاری باشد پس هیچ گاه بهانه دست همسرخود ندهید.

 • از همسر بدبین خشمگین نشوید.

در برابر بدبینی و شکاکیت همسر رفتارهای پرخاشگرانه نشان ندهید اگر شما به او اتهام بزنید یا او را سرزنش کنید ممکن است واکنش بدتری از خود نشان بدهد.

منبع : با همسر بدبین چگونه رفتار کنیم؟

بازدید : 34
سه شنبه 5 اسفند 1399 زمان : 22:20

عوامل بازدارنده ی ازدواج چیست؟

یکی از تصمیم های بزرگ و مهم در زندگی هر فرد ازدواج کردن می باشد و ازدواج نقشی تعیین کننده ای در سرنوشت و آینده فرد دارد.

هر فردی در زندگی یک شریک عاطفی برای خود انتخاب می کند و بقیه زندگی خود را در کنار او می گذراند و برای اینکه احساس آرامش و امنیت داشته باشد باید در انتخاب خود دقت کند و فرد مناسبی را برای زندگی انتخاب کند.

افراد با کمک مشاوره می توانند هدف خود را از ازدواج بشناسند و نسبت به هدف و انگیزه خود آگاه باشند و نسبت به تصمیم خود اطمینان حاصل کنند.

فرد برای اینکه ازدواج خوبی داشته باشد باید معیارهای خود را در ازدواج بشناسد تا بتواند فرد مناسبی را انتخاب کند و با استفاده از مهارت هایی که به خوبی آموزش دیده است می توانند ازدواج خوبی داشته باشد و زندگی مشترک خود را به طور صحیح پیش ببرد.

افراد هنگامی که ازدواج می کنند باید برای رشد و پیشرفت خود در زندگی تلاش کنند چون این اصل اهمیت به سزایی دارد.

بسیاری از عوامل هستند که مانع از ازدواج و تشکیل خانواده می شوند. در این مقاله به بررسی عوامل بازدارنده ی ازدواج پرداخته می شود.

مهمترین عوامل بازدارنده ی ازدواج

ایجاد ناهماهنگی تحصیلی بین دو جنس

در جامعه امروزه دختران نسبت به زمان گذشته علاقه بیشتر به تحصیل دارند و نسبت به آن اهمیت بیشتر قائل هستند و تحصیلاتشان را ادامه می دهند.

اما پسران بیشتر دوست دارند سریع وارد بازار کار شوند و کم و بیش از آن ها به درس خواندن و ادامه تحصیل فکر می کنند و تحصیلات خود را ادامه نمی دهند به همین دلیل بین دختران و پسران از نظر تحصیلات ناهماهنگی به وجود می آید.

بر اساس این ناهماهنگی دختران از ازدواج با فردی که تحصیلاتش از خودشان کم تر است پرهیز می کنند و دلشان می خواهد با فردی ازدواج کنند که از نظر تحصیلی همسطح آن و یا بالاتر از آن باشد.

مخالفت والدین

بر اساس نظر مشاوران والدین ممکن است به دلایل مختلف با ازدواج فرزند خود مخالف کنند و با فرزندشان هم عقیده نباشند و از نظر والدین فردی که فرزندشان برای زندگی انتخاب کرده است برای او مناسب نیست و نمیتواند ازدواج موفقی با این فرد داشته باشد و گزینه های بهتری برای ازدواج با او وجود دارد که می تواند آن ها را انتخاب کند.

نظر والدین بعضی وقت ها ممکن است درست باشد و فرزندشان را از خطر احتمالی حفظ کنند چون والدین خوشبختی فرزندشان را می خواهند اما گاهی اوقات ممکن است نظر و عقیده والدین اشتباه بوده و بدون داشتن دلایل منطقی مانع ازدواج فزرندشان شوند.

لازم داشتن شغل و مسکن مناسب

امروزه داشتن شغل و مسکن یکی از شرایط لازم برای ازدواج می باشد و افرادی که شغل مناسبی ندارند و بیکار هستند از نظر شغلی امنیت ندارند و نمی توانند گزینه ای برای ازدواج پیدا کنند چون بیکاری و نداشتن امنیت شغلی یکی از عوامل بازدارنده ی ازدواج می باشد.

داشتن شغل و مسکن یکی از موانع بسیار بزرگ برای جوانان می باشد زیرا جوانان به دلیل شرایط اقتصادی نامناسب نمی توانند مخارج زندگی را به خوبی تامین کنند و این شرط ها عامل های بزرگی است که ازدواج جوانان را چندین سال به تاخیر می اندازد.

عوامل بازدارنده ی ازدواج

بیماری جسمی و روحی

بر اساس مطالعات انجام شده بسیاری از مشکلات جسمی و جنسی و اختلالات روحی و روانی مشکلاتی برای فرد به وجود می آورد که زندگی زناشویی او را مختل کرده و بر آن تاثیر می گذارد این بیماری ها عبارت اند از:

 • افسردگی حاد
 • پرخاشگری های عصبی و غیرعادی
 • بددلی و سو ظن
 • وسواس عملی و فکری
 • عدم تعادل روانی و …

اگر فردی درگیر این بیماری ها بود باید قبل از ازدواج این بیماری ها را درمان کند و اگر این بیماری ها قابل درمان نیست و فرد رغبتی به درمان ندارد باید طرف مقابل را در جریان این شرایط بگذارد تا فرد با دید باز و به صورت درست انتخاب کند و انتخاب آگاهانه ای داشته باشد.

منبع : عوامل بازدارنده ی ازدواج چیست؟

بازدید : 22
سه شنبه 5 اسفند 1399 زمان : 22:17

ترس از ازدواج (Gamophobia) یکی از معضلاتی می باشد که ذهن جوانان امروزی را درگیر خودش کرده است، این موضوع در سطح وسیع تر بر روی افراد، خانواده و جامعه تاثیر منفی می گذارد.

ترس از ازدواج اگر به صورت افراطی و بیش از حد باشد، تبدیل به فوبیای ازدواج یا گاموفوبیا می شود.

افراد مبتلا به ترس از ازدواج را قانع کرد که "بله" گفتن سر سفره عقد آن قدر سخت نمی باشد و قرار نیست با یک بله زندگی و آینده او به نابودی کشیده شود.

در این مقاله در مورد ترس از ازدواج و علت های آن توضیحاتی داده شده است و راهکار هایی برای افرادی که این ترس در آن ها وجود دارد و از آن رنج می برند وجود دارد تا فرد بتواند به طور واقع بینانه تر با پدیده ازدواج رو به رو شود.

ترس از ازدواج و علائم آن

گاموفوبیا (Gamophobia) به معنی ترس از ازدواج و تعهد می باشد، فوبیای ازدواج مانند فوبیاهای دیگر یک هراس و ترس غیر منطقی می باشد که زندگی بسیاری از جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

به دلیل برخی از مسائل فرهنگی مردان معمولا خیلی بیشتر از زنان به این فوبیا دچار می شوند. کسانی که از ازدواج می ترسند علائمی دارند که در زیر نمونه هایی از آن ذکر شده است:

 • احساس استرس و اضطراب هنگام فکر کردن در مورد ازدواج و تعهد
 • دوری از زوج های متاهل
 • عدم شرکت در مراسم عروسی
 • قطع رابطه مکرر و نداشتن سابقه طولانی با جنس مخالف
 • در شرایط بسیار شدید تر، فکر کردن در مورد ازدواج باعث می شود تا فرد دچار حملات وحشتزدگی، تعرق و تنش شود.

علت زیر بنایی ترس از ازدواج

ریشه ترس از ازدواج به طور دقیق مشخص نشده است و ممکن است علت های مختلفی در آن نقش داشته باشد که از آن ها می توان به محیط، تربیت و آسیب های دوران کودکی اشاره کرد.

در این بخش موارد احتمالی که بر روی فرد تاثیر گذاشته و باعث ترس از ازدواج می شود را بیان می کنیم:

 • داشتن پدر و مادر مطلقه
 • سابقه خانوادگی اختلالات روانی، به خصوص اختلالات اضطرابی
 • مشاهده الگوهای غلط در کودکی
 • ترس از اعتماد به دیگران یا پیستانتروفوبیا( Pistanthrophobia) که به خاطر تجربه شکست عشقی در رابطه قبلی به وجود می آید.

چرا بعضی از افراد از ازدواج می ترسند؟

ازدواج یک تصمیم سخت و سرنوشت ساز در زندگی همه افراد می باشد و چالش های بسیاری را به وجود می آورد، بنابراین بسیاری از افراد به شدت از ازدواج کردن می ترسند و در هنگام ازدواج مضطرب می شوند.

به خاطر داشته باشید که ترس از یک عمل ناشناخته کاملا عادی است و نباید نگران باشید، اما اگر بیش از اندازه از ازدواج می ترسید و این ترس بر روی زندگی شما تاثیر گذاشته است باید به فکر راهی برای درمان آن باشید.

اگر نامزد شما در مورد ازدواج به راحتی حرف نمی زند، از بحث در مورد ازدواج طفره می رود، دچار اضطراب می شود و سعی می کند موضوع را عوض کند ممکن است به فوبیای ازدواج دچار شده باشد.

اگر می خواهید بفهمید که در آن لحظه چه چیزی در ذهن نامزدتان می گذرد این مقاله را مطالعه کنید، در این قسمت از مقاله بررسی می کنیم که چه افکاری درباره ازدواج در ذهن فرد وجود دارد که باعث ترس او از ازدواج می شود.

ترس از ازدواج

 • از دست دادن استقلال فردی

بر اساس نظرسنجی هایی که از افراد مجرد صورت می گیرد اولین چیزی که باعث ترس از ازدواج می شود از دست دادن استقلال افراد است.

از نظر این اشخاص، تاهل یعنی شریک زندگی در همه امور زندگی چه ریز و چه درشت دخالت هایی را انجام می دهد. بنابراین آن ها فکر می کنند که اگر ازدواج کنند آزادی خود را به طور کامل از دست می دهند و مانند یک اسیر در دام می افتند.

 • عدم برخورداری از اعتماد به نفس

هنگامی که دختر و پسر با یکدیگر روابط دوستی دارند همه چیز خوب است زیرا در آن زمان مسئولیتی برای زندگی ندارند و در قبال یکدیگر مسئول نمی باشند.

اما ازدواج معقوله متفاوت است، ازدواج کردن مسئولیت هایی را به همراه دارد. بنابراین افرادی که از ازدواج می ترسند ممکن است از قبول مسئولیت ترس داشته و اعتماد به نفس لازم برای ازدواج کردن و پذیرفتن مسئولیت را نداشته باشند.

 • عدم مسئولیت پذیری

بر اساس مطالبی که ذکر شد مسئولیت هایی که هنگام ازدواج به وجود می آید با روابط دوستی متفاوت می باشد و همین موضوع برای دختر و پسر ایجاد ترس می کند.

مسئولیت های اضافی ازدواج باعث می شود تا زن و مرد زمان کمتری برای فعالیت های مورد علاقه خود داشته باشند و وقتی به این فکر می کنند که احتمال دارد فعالیت های مورد علاقه خود را به خاطر حجم انبوهی از مسئولیت های زندگی از دست بدهند از ازدواج دوری می کنند.

 • هزینه ها و مخارج بیش از حد زندگی متاهلی

اگر فرد به حساب و کتاب هزینه های بعد از ازدواج بیش از اندازه فکر کند در این صورت فوبیا ازدواج برای او چند برابر می شود. اشخاص می دانند که مخارج زندگی زناشویی با مخارج زندگی مجردی متفاوت می باشد و فکر کردن به این موضوع که مبادا فرد نتواند از پس هزینه های زندگی زناشویی بر آید و از لحاظ مالی در مذیقه قرار بگیرد باعث می شود تا از ازدواج ترس و واهمه داشته باشد.

 • نگرانی از پایان رابطه عاشقانه

روابط دوران نامزدی سرشار از عشق و علاقه می باشد اما پس از ازدواج این روابط حالت معقول تری به خود میگیرد. بنابراین فرد ترس دارد که پس از ازدواج رفتار همسرش تغییر کند و یا از نظر احساسی متفاوت شده و احساسات او فروکش کند.

پیشنهاد مشاور: تکنیک های داشتن رابطه عاشقانه با همسر بیاموزیم

 • ترس از زندگی جنسی یکنواخت

تعهد در زندگی مشترک حرف اول را می زند اما گاهی افراد از تصور این که تا آخر زندگی تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشند ناراحت و خسته می شوند و به همین دلیل علاقه آن ها به ازدواج و زندگی مشترک کمرنگ می شود.

این افراد ممکن است درگیر مشکلات و اختلالات جنسی باشند که برای درمان آن بهتر است به مشاور مراجعه کنند، در غیر این صورت در آینده دچار مشکلات زیادی می شوند.

 • تقسیم دارایی ها

پس از ازدواج در زندگی مشترک همه چیز بین زن و شوهر تقسیم می شود، خانه من به خانه ما و دارایی من به دارایی ما تبدیل می شود.

بسیاری از افراد دوست ندارند عزیزترین دارایی هایشان را با کسی شریک شوند، این امر برای آن ها بسیار ناخوشایند می باشد و باعث ترس آن ها از ازدواج می شود.

 • ترس از طلاق

بسیاری از افراد هستند که به ازدواج با دید منفی و بدبینانه نگاه می کنند و طلاق برای آن ها کابوسی شده است که آن ها را از ازدوج می ترساند.

آن ها همیشه آینده تلخی از ازدواج برای خود تصور می کنند و عامل این بینش غلط طلاق می باشد.

بسیاری از فرزندان طلاق این ترس را تجربه می کنند و تصویری از ازدواج موفق ندارند. مشاور و روانشناس می توانند به این افراد کمک کرده تا این ترس را کنترل کنند.

 • ترس از ناشناخته

حتما تاکنون شنیده اید که می گویند«ازدواج مانند هندوانه سر بسته ای می ماند» افرادی که فوبیای ازدواج دارند، از هر اتفاقی پس از ازدواج می ترسند، آن ها نمی دانند که بعد از ازدواج به چه کسی تبدیل می شوند و اهداف زندگی آن ها چه تغییری می کند. بنابراین آن ها به خاطر ناشناخته بودن مسائل بعد از ازدواج دچار ترس می شوند.

پیشنهاد مشاور:چرا با آدم نادرست ازدواج می کنیم؟

غلبه بر ترس از ازدواج

اگر ترس از ازدواج به صورت خفیف و متوسط می باشد، می توانید با مطالعه این بخش از مقاله که مربوط به نحوه غلبه بر ترس از ازدواج می باشد، ترس خود را درمان کنید و یا از شدت آن بکاهید.

اما اگر درگیر فوبیا ازدواج یا ترس شدید از ازدواج می باشید دیگر نمی توانید ترس تان را کنترل کنید و باید به روانشناس مراجعه کنید تا با استفاده از روان درمانی مشکل خود را حل کنید.

راه های زیر به شما در کاهش این ترس کمک می کند:

خود را با زوج های متاهل خوشبخت محاصره کنید

برای جلوگیری از گوموفوبیا یا ترس از ازدواج، سعی کنید با زوج هایی ارتباط برقرار کنید که از زندگی زناشویی خود راضی و خوشحال هستند و از زن و مردهایی که از زندگی زناشویی خود شکایت می کنند و ترس شما را بیشتر می کنند دوری کنید.

اطرافیان به راحتی بر روی ذهن شما اثر می گذراند و شما را به سمت ازدواج یا ترس از ازدواج سوق می دهند، بنابراین در انتخاب اطرافیان خود دقت کنید.

باور کنید که بعد از ازدواج واقعا چیزی تغییر نمی کند

در خودتان این باور را ایجاد کنید که پس از ازدواج هیچ چیز تغییر نمی کند و به جز نام خانوادگی و نقشی که به عنوان همسرتان بر عهده می گیرد چیز زیادی قرار نیست تغییر کند.

واقعیت این است که پس از ازدواج بسیاری از جنبه های روابط شما تغییر نمی کند و همسر شما همان آدمی است که می شناختید و احتمال این که به فرد دیگری تبدیل شود بسیار کم می باشد.

منبع : ترس از ازدواج | گاموفوبیا را از پا در آوردید

بازدید : 24
پنجشنبه 30 بهمن 1399 زمان : 21:05

هر یک از رفتارها، تصمیمات و فعالیت های انسان تحت تاثیر عوامل گوناگون روانی و اجتماعی می باشد. انتخاب همسر نیز یکی از همان گزینه ها می باشد که عوامل مرتبط با موضوع مورد نظر در آن نقش دارد و از کنش های انسان به شمار می آید.

موفقیت در انتخاب همسر

یکی از مهم ترین انتخاب هایی که فرد باید در زندگی خود انجام دهد ازدواج می باشد. ازدواج مهم ترین انتخاب فرد در زندگی است و هیچ تصمیمی در زندگی اشخاص در حد ازدواج اهیمت ندارد و تاثیرگذار نمی باشد.

این موضوع به این دلیل است که ازدواج بر سایر تصمیم ها اثر می گذارد و رفتارهای بعد از ازدواج نیز تحت تاثیر این تصمیم قرار می گیرد.

برخی مشاوران مذهبی از کلمه هم کفو بودن استفاده می کنند که به معنی داشتن ویژگی های اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و غیره یکسان زوجین است.

عوامل شخصیتی و تفاوت های فردی

افراد از بدو تولد با یکدیگر فرق می کنند و و از لحاظ ویژگی های شخصیتی نیز متفاوت می باشند یعنی هر کدام یک نوع ویژگی دارند، بسیاری از آن ها ممکن است درون گرا و بعضی ها برون گرا باشند، تعدادی هیجان خواه، وبعضی ها مخالف هیجان هستند.

پس ویژگی های شخصیتی افراد بسیار متمایز است برای امر ازدواج باید قبل از آن شناخت لازم را به دست آورید.

11 عامل کلیدی در انتخاب همسر چیست ؟

تفاوت فردی در هوش | هم کفو بودن

افراد از نظر هوش نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند و سطح هوش آن ها با هم فرق می کند بسیاری از افراد ممکن است هوش علمی آن ها خوب باشد و بتواند در حین تحصیل از شاگرد های ممتاز بوده و نمرات عالی کسب کنند و عده ای ممکن است از نظر هوش کلامی یا هیجانی بالاتر باشند.

تفاوت در انتخاب همسر از لحاظ انگیزش

بر اساس نظر روانشناسان برخی از افراد از نظر سطح برانگیختگی بالاتر از دیگران می باشد و بعضی ها سطح برانگیختگی کمتری دارند.

افراد از نظر انگیزه نیز با یکدیگر متفاوت می باشند و تفاوت هایی با هم دارند، برخی از آن ها دوست دارند پیشرفت کنند و از این نظر انگیزه آن ها بسیار زیاد است،

برخی دیگر از نظر پیوند جویی انگیزه بالایی دارند. هر چه سلامت روان و محیط تربیتی فرد مناسب تر باشد انگیزه فرد بیشتر است به عبارت دیگر سطح انگیزش با سلامت روان و محیط تربیتی فرد در ارتباط می باشد.

انگیزه ها انواع مختلفی دارد و هرکدام از آن ها ممکن است با هوش، علایق و استعدادها و توانایی فرد در ارتباط باشد.

سطح و نوع انگیزه خواستگاه و زمینه های دارد. ممکن است افرادی که با هم ازدواج می کنند متفاوت باشند و هر کدام نوع متمایزی از انگیزه را تجربه کنند.

عوامل فرهنگی انتخاب همسر

افرادی که می خواهند با هم ازدواج کنند باید از نظر فرهنگی تقریبا در یک سطح باشند زیرا عواملی زیر مهم هستند.

 • نگرش ،
 • سبک و شیوه زندگی،
 • آداب و رسوم زندگی،
 • اعتقادات و باورهای مذهبی فرد
 • خانواده اش

اگر قبل از ازدواج مورد بررسی قرار نگیرد ممکن است مشکلاتی برای فرد در زندگی مشترک به وجود آورد.

تفاوت در نگرش طرفین

نگرش ها معمولا در شرایط متفاوتی به وجود می آید و براساس تجارب، یادگیری ها، عواطف و شناخت شکل گرفته و تحت تاثیر این عوامل قرار می گیرد.

بر اساس این شرایط یکی از اجزای مهم فرهنگی_شخصیتی که همان نگرش است شکل متفاوتی دارد و باعث می شود تا فرد از دیگران متمایز باشد.

سبک زندگی خانواده طرفین

هر فرد سبک زندگی خاص خودش را دارد و می تواند آزادانه هر طور که تمایل دارد آن را انتخاب کند به همین دلیل اگر با سبک زندگی متفاوتی آشنا شدید آن را غیر طبیعی در نظر نگیرید و تعجب نکنید چون افراد خودشان آن سبک را دوست دارند و آن را انتخاب کرده اند.

سبک زندگی مجموعه ای از تلقین ها، ارزش ها، شیوه های رفتار، حالت و سلیقه ها در هر چیزی می باشد و می تواند بسیار متفاوت بوده و از اجزای رفتار شخصی فرد به حساب نمی آید.

شیوه های همسر گزینی هر یک از خانواده ها

بر اساس مطالعات انجام شده همسر گزینی به دو شیوه انجام می شود، شکل مدرن و شکل سنتی.

در شیوه سنتی دختر و پسر از طریق والدین یا آشنایان به یکدیگر معرفی می شوند و پس از اینکه با یکدیگر آشنا شدند، اگر دختر و پسر یکدیگر را پسندیدند می توانند مقدمات ازدواج را انجام دهند.

در شیوه جدید، بسیاری از جوانان از طریق مختلف با یکدیگر آشنا می شوند و یا در محیط های اجتماعی همسر مورد نظر خود را جست وجو می کنند و هنگامی که آن را انتخاب کردند، فرد را به خانواده معرفی می کنند.

هر دو شیوه ممکن است با معایت و مزایایی همراه باشد و هر کدام نتایجی داشته باشد.

تشریفات بیش از حد

هر کدام از خانواده ها ممکن است تشریفات و فرهنگ های خاص خودشان را داشته باشند و این فرهنگ ها برای خانواده ها بسیار مهم است و از آن ها تبعیت می کنند.

در برخی از ازدواج ها ممکن است زوجین و خانواده ها نسبت به یکدیگر سخت گیری های زیادی را انجام دهند و بیش از حد یکدیگر را تحت فشار قرار دهند که این موضوع باعث می شود فشارهای روانی بسیاری بر روی افراد وارد شود.

منبع : 11 عامل کلیدی در انتخاب همسر چیست ؟

بازدید : 18
يکشنبه 26 بهمن 1399 زمان : 19:10

افرادی که قبل از ازدواج با یکدیگر رابطه دوستی برقرار می کنند چالش های برای آن ها به وجود می آید، به همین دلیل است که رابطه های دوستی پیش از ازدواج در برخی موارد باعث شکست عشقی می شود.

در دنیای امروزی زنان و مردان با یکدیگر رابطه عاشقانه دارند و در این رابطه نیاز های عاطفی یکدیگر را رفع می کنند این نوع روابط مانند شمشیر دولبه می باشد که بعضی اوقات به ازدواج ختم می شود و گاهی اوقات آسیب های بسیاری را به همراه دارد و به فرد صدمه زیادی وارد می شود.

بنابراین افراد باید اطلاعات کافی در مورد روابط، مزایا و معایب آن ها به دست آورد. آگاهی های لازم در مورد رفتار های دوست دختر و دوست پسر بسیار مفید است و این اطلاعات به نوع رابطه و جهت دهی رابطه کمک بسیاری می کند.

در این مقاله به بررسی رابطه های دوستی قبل از ازدواج یا دوست پسری و دوست دختری، مراحل روابط، مزایا و معایب رابطه دوستی و نکات کمکی برای موفقیت در این نوع روابط پرداخته می شود.

روابط دوست پسر، دوست دختر چیست؟

امروزه روابط دوست پسر دوست دختری، قبل از ازدواج بسیار رایج شده است، این نوع روابط بسیار مختلف و متفاوت می باشد و در بسیاری موارد این روابط مناسب نمی باشند و باعث آسیب هایی در فرد می شود.

زمانی که دختر و پسر می خواهند وارد این روابط شوند باید در ابتدا یک شناخت نسبی نسبت به یکدیگر داشته باشند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند و با چشمان بسته وارد یک رابطه نشوند زیرا ممکن است شکست عشقی را تجربه کنند.

پیش از ازدواج افراد باید ملاک هایی را در نظر بگیرند و با بررسی این ملاک ها ارتباطی را تشکیل دهند که منجر به ازدواج شود.

افراد با توجه به سه عنصر اصلی زیر می توانند یک رابطه عاشقانه برای خود به وجود آورند.

به این فاکتور ها مثلث عشق می گویند که شامل صمیمیت، تعهد و شور و هیجان راس های آن می باشد و در متن زیر توضیحاتی در مورد آن ها ارائه می دهیم.

 • صمیمیت: یکی از ملاک هایی که برای یک رابطه عاشقانه لازم است وجود صمیمیت بین دو نفر می باشد، صمیمیت باید بعد از ازدواج وجود داشته باشد. در این صورت افراد یکدیگر را بهتر درک می کنند و به عبارتی در این ملاک دختر و پسر با یکدیگر احساس نزدیکی کرده و بهتر می توانند به یکدیگر اعتماد کنند.
 • شور و هیجان: افرادی که با هم ازدواج می کنند باید شور و هیجان در بین آن ها وجود داشته باشد، شور و هیجان یکی از راس های مثلث عشق می باشد که وجود آن برای برقراری زندگی مشترک و پایدار لازم می باشد.

البته برخی از افراد هستند که قبل از ازدواج رابطه جنسی را تجربه می کنند، این رابطه باعث می شود تا آسیب هایی بر فرد وارد شود.

 • تعهد : یکی دیگر از راس های مثلث عشق تعهد می باشد، که پایه های آن معمولا قبل از ازدواج صورت می گیرد و بعد از ازدواج این ملاک محکم تر می شود، این موضوع باعث می شود تا افراد نسبت به یکدیگر روابط پایبندی داشته باشند و اعتماد و وفاداری در بین فرد افزایش می یابد.

دوستی قبل از ازدواج آری یا نه

مراحل رابطه های دوستی قبل از ازدواج

هنگامی که دختر و پسر وارد رابطه های دوستی می شوند باید مراحلی را بگذرانند و به طور کامل این مراحل را بشناسند تا از به وجود آمدن آسیب ها و اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند.دختر و پسر بعد از گذراندن مراحل رابطه های دوستی قبل از ازدواج می توانند به روابط دوستی خود پایان دهند و برای ازدواج آماده شوند، در این مقاله مراحل دوستی بین دختر و پسر مطرح شده است که در زیر مورد بررسی قرار می دهیم.

 • غرق شدن در رابطه دوستی

اولین مرحله ای که در رابطه عاشقانه و بین دختر و پسر به وجود می آید غرق شدن در آن رابطه می باشد، دختر و پسر به دلیل این که رابطه دوستی آن ها تازه است شور و هیجان زیادی دارند و این شور و هیجان در اوایل ازدواج هم به وجود می آید، در این هنگام دو نفر احساس خیلی خوب و وصف ناپذیری را تجربه می کنند.

به دلیل حس خوبی که در این دوران دارند به آن مرحله ماه عسل می گویند چون این مرحله بی مشکل بوده و بسیار لذت بخش می باشد و افراد تصور می کنند که شخصی را پیدا کرده اند که سال ها دنبال او بوده اند و حتما باید با یکدیگر ازدواج کنند.

 • شک و تردید در رابطه دوستی

بعد از گذر از مرحله اول دختر و پسر وارد مرحله دوم می شوند و در آن مرحله تفاوت ها و مسائلی در بین دوست دختر و دوست پسر خود نمایی می کند که فرد این ویژگی ها را دوست ندارد و به همین دلیل نسبت به ادامه رابطه دچار شک و تردید می شوند و بسیاری از رفتار هایی که قبلا به آن توجه نمی کرده اند و نادیده می گرفته و در آن زمان شاید برای آن ها جذابیت داشت و دوستش داشتند در این مرحله آزار دهنده خواهد شد.

افراد هنگامی که در مرحله شک و تردید قرار گرفته اند سعی می کنند که تغییراتی در طرف مقابل به وجود آورند و برخی اوقات تلاش می کنند رابطه دوستی خود را پایان می بخشند اما گاهی اوقات به دلیل علاقه ای که بین آن ها به وجود آمده نمی توانند رابطه را پایان بخشند و فقط دعواها و بحث های زیادی بین آن ها به وجود می آید که افراد از خودشان دفاع می کنند یا از طرف مقابلش ایراد می گیرد.

این موضوع یکی از ایرادات دوستی پیش از ازدواج می باشد.

 • مرحله ناامیدی دوستی

در این مرحله افراد نسبت به تغییر طرف مقابل خود ناامید می شوند و دیگر تلاشی برای بهبود رابطه انجام نمی دهند و نسبت به رابطه خود ناامید می شوند و در برخی مواقع در این مرحله به رابطه خود پایان می دهند در بسیاری از موارد افراد در این مرحله اختلاف های بسیاری را تجربه می کنند و همیشه درگیر بحث و دعوا هستند.

 • مرحله تصمیم گیری

در این مرحله افراد در مورد رابطه خود تصمیم می گیرند که آن را حفظ و بهبود بخشیده و ادامه دهند یا تمامش کنند، در این مرحله دختر و پسر با یکدیگر صحبت می کنند تا تصمیم نهایی را بگیرند و سعی می کنند تا رابطه خود را تغییر داده و آن را حفظ کرده یا رابطه جدید را تشکیل دهند.

در این مرحله گاهی یکی از طرفین نسبت به ادامه رابطه نا امید شده است و ممکن است دیگری را ترک کند در این صورت ترک شدن در بسیاری از افراد باعث شکست عشقی می شود و این شکست نشانه هایی به همراه دارد که ناشی از گذر مراحل شکست عشقی می باشد.

 • مرحله عشق قلبی

در این دوره فرد با همه تفاوت های فرد کنار می آید و این قاعده را می پذیرد که هیچ انسانی کامل نیست و هر انسانی نقص های خودش را داد و تصمیم به ازدواج می گیرند.

این مرحله مانند اوایل پر از هیجان و تازگی نمی باشد ولی در عوض افراد نسبت به یکدیگر شناخت بیشتری دارند و از طریق راه های مختلف به رابطه شان تنوع می بخشند و معمولا در این مرحله که به آن عشق قلبی می گویند رابطه دوستی به ازدواج ختم می شود.

منبع : دوستی قبل از ازدواج آری یا نه

بازدید : 19
دوشنبه 20 بهمن 1399 زمان : 20:51

برای تشکیل یک زندگی موفق با فردی که دوست دارید و به او علاقه مند هستید باید قبل از ازدواج اقدامات لازم را، از جمله شناخت فرد و شناخت خانواده به درستی انجام گیرد. در این مقاله به بررسی چگونگی شناخت زنان پیش از ازدواج و عوامل این شناخت پرداخته می شود.

تمام این تلاش ها برای این است که بتوانید تصمیم درستی در مورد زندگی مشترک بگیرید و با اطمینان طرف مقابل را برای زندگی خود انتخاب کنید.

یکی از ضروریات برای ازدواج و زندگی مشترک همسر شناسی می باشد و شناخت درست قبل از ازدواج باعث انتخاب درست تری می شود و فرد دیگر به اشتباه وارد زندگی زناشویی نافرجام نمی شوند.

ازدواج باید با شناخت باشد و برای این که از عواقب ازدواج بدون شناخت جلوگیری شود، فرد باید با استفاده از روش های شناخت زن و مرد، قبل از ازدواج اطلاعات کافی به دست آورد تا بتواند ازدواج درستی داشته باشد.

چگونگی شناخت زنان پیش از ازدواج

شناخت زنان قبل از ازدواج

همسر شناسی بسیار اهمیت دارد به همین دلیل باید قبل از ازدواج زن مورد علاقه یا دوست دختر خود را به خوبی بشناسید، برای شناخت آن ها چند عامل تاثیر دارد که با در نظر گرفتن این عوامل می توانید به شناخت خوبی برسید و بهترین تصمیم را بگیرید، در ادامه مقاله عواملی که برای شناخت زنان قبل از ازدواج مهم می باشد را ارائه می دهیم.

پیشنهاد مشاور: سوالات ازدواج | کاملترین سوالات ازدواج به تفکیک جلسه

 • شناخت شخصیت زن

برای این که افراد بتوانند زندگی زناشویی مناسبی داشته باشید، باید شخصیت فرد را مانند رفتار ها، افکار، احساسات را به خوبی بشناسید، شناخت این عوامل باعث تشکیل زندگی بهتری می شود.

معمولا در ابتدا افراد جذب فردی می شوند که رفتار متفاوتی را از خود نشان می دهد مثلا افراد درون گرا، برون گراها را جذب می کنند و این موضوع تا مدتی برای آن ها لذت بخش است و زندگی شادی خواهند داشت اما در دراز مدت این تفاوت باعث اختلاف در زندگی زناشویی می شود.

 • شناخت خانواده زن

در مسئله ازدواج شناخت خانواده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیرا باید بدانید که همسر شما در چه خانواده و فرهنگی رشد کرده است.

در حقیقت بسیاری از مشکلاتی که در زندگی زوجین به وجود می آِید به دلیل تفاوت های فرهنگی و عدم هماهنگی بین ارزش های خانوادگی می باشد، بنابراین تحقیقات قبل از ازدواج اهمیت بسیاری دارد و باید این مسئله به درستی مورد بررسی قرار بگیرد.

 • شناخت علایق از راه های شناخت زنان قبل از ازدواج

هر چه در مورد علایق و سلیقه های فرد مورد نظر بدانید، صمیمت بیشتری با او خواهید داشت. بنابراین شناخت علایق همسر آینده بسیار مهم می باشد و باید در مورد مواردی مانند علاقه به سفر، شغل مورد نظر و هنر و استعداد های آگاهی های لازم را به دست آورید.

 • شناخت اهداف زن

یکی مهم ترین عواملی که برای شناخت زنان قبل از ازدواج مهم می باشد، شناخت اهداف او در زمینه فردی، زوجی، فرزند آوری و حتی مهاجرت می باشد، اگر اهداف همسرتان با شما متفاوت باشد باید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید و پس از بررسی اهداف، برای ازدواج انتخاب درستی را در نظر بگیرید و از ازدواج با زن مورد علاقه خود مطمئن شوید.

چگونگی شناخت زنان پیش از ازدواج

راه های شناخت زنان قبل از ازدواج

برای شناخت مردان و زنان راه هایی وجود دارد و راه های شناخت مردان قبل از ازدواج با زنان تفاوت هایی دارد. برای شناخت زن روش هایی وجود دارد که آشنایی با آن ها باعث می شود تا شناخت بهتری نسبت به زنان پیدا کنید.

در این مقاله برخی از راه های شناخت زن قبل از ازدواج را مطرح شده است.

 • تفاوت اصلی بین زن و مرد

از نظر روانشناختی و بیولوژیکی زنان و مردان با یکدیگر متفاوت می باشند، بر این اساس زنان مانند مردها فکر نمی کنند و شناخت این تفاوت ها باعث می شود تا زن را بهتر بشناسید، برای مثال زنان نسبت به مسائل جزئی نگرتر از مردان هستند و به مسائل کوچک بسیار اهمیت می دهند.

 • خودداری از پیش داوری زن

برای شناخت زنان نباید پیش داوری کنید، بنابراین از تصاویر ذهنی خود استفاده نکنید. زیرا زنان نسبت به قضاوت احساس ترس می کنند، بنابراین برای شناخت زنان اصلا عجله نکنید.

برای مثال هنگامی که مردان، زنی را می بینند که سن او بالا رفته اما هنوز ازدواج نکرده است در مورد او پیش داوری می کنند و تصور می کنند که حتما آن زن ایرادی دارد و به همین دلیل تا به حالا ازدواج نکرده است.

 • ایجاد اعتماد در زن از راه های شناخت زنان

برای این که بتوانید در مورد زنان اطلاعاتی کسب کنید باید در ابتدا اعتماد او را جلب کنید و وفاداری خود را ثابت کرده در این صورت زن اطلاعاتی در مورد شخصیت، علایق، اهداف و ...به شما می دهد. در غیر این صورت اگر نتوانید اعتماد و وفاداری خود را ثابت کنید زن ها به راحتی با شما صمیمی نمی شوند و اطلاعات شان را در اختیار شما قرار نمی دهند.

 • سوال پرسیدن از زنان

مرد می تواند با سوال پرسیدن و صحبت با زن در مورد احساسات، علایق و ارزش های او اطلاعاتی به دست آورند زنان از صحبت کردن و گپ زدن لذت می برنند و به همین دلیل می تواند با این روش به شناخت زن رسید.

اما اگر سوال هایی که از زن پرسیده شود بیش از حد خصوصی باشد، به زن احساس ناامنی دست می دهد و زن از مرد فاصله می گیرد.

منبع : چگونگی شناخت زنان پیش از ازدواج

بازدید : 47
چهارشنبه 15 بهمن 1399 زمان : 19:50

آیا روابط عاطفی را میتوان از راه دور اداره کرد؟ آیا داشتن رابطه عاطفی از راه دور امکان پذیر است؟ گاهی به دلایلی بین زن و شوهر فاصله می‌افتد. این فاصله می تواند به دلایل مختلف مانند مسائل شغلی، تحصیلی، تغییر محل زندگی خانواده باشد و در هر دوره و در هر رابطه ای ممکن است اتفاق بیافتد، اما چیزی که اهمیت دارد این است که بتوانیم روابط خود را کنترل کنیم و حتی از راه دور رابطه سالم و صمیمی برقرار کنیم.

تاثیر فاصله بر روابط عاطفی

اولین موضوعی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که آیا می‌توانید به این شرایط ادامه دهید؟

ادامه رابطه به عوامل زیادی بستگی دارد و اگر آن ها را رعایت کنید به هدفی که در ذهن دارید می‌رسید.

فاصله زیاد باعث سردی زوجین می شود و به خاطر اینکه ارتباط کمی با یکدیگر دارند دچار سردی عاطفی می شوند. آن ها نمی توانند مانند گذشته بیرون بروند، دست یکدیگر را بگیرند یا همدیگر را در آغوش بکشند.

از دیگر نگرانی های این افرد این است که شریک احساسی آن ها به روابط موازی کشیده شود، یعنی احتمال اینکه افراد وارد رابطه های دیگر شوند زیاد است.

وقتی یکی از زوجین نشانه های خیانت را ببیند دلسرد می‌شود و ممکن است رابطه به جدایی و طلاق منجر شود.

رابطه عاطفی از راه دور را مدیریت کنیم (2)

آیا ادامه رابطه با این فاصله امکان پذیر است؟

با پیشرفت تکنولوژی ادامه این رابطه ها آسان تر شده است، اما هنوز هم نمی توان تضمین کرد که شما رابطه خوبی داشته باشید. این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد.

گام اول

اولین کار این است که شرایط را برای خود و همسرتان روشن کنید.

به او بگویید که چه برنامه‌ای در ذهن دارید و قرار است رابطه خود را چگونه پیش ببرید. برخی از افراد به این نتیجه می رسند که به دلیل سختی زیاد رابطه بهتر است رابطه را اتمام بخشند.

گام دوم

دومین قدم این است که بر سر مسائل توافق کنید.

در هر رابطه ای که هستید باید به توافق برسید و هر دو طرف باید از این توافق راضی باشند، بنابراین با یکدیگر صحبت کنید و به نتیجه برسید.

چگونگی حفظ و مدیریت رابطه عاطفی از راه دور

 • انتظارات خود را بیان کنید.
 • می توانید از طریق فضاهای مجازی با یکدیگر در ارتباط باشید.
 • ساعاتی از روز را به یکدیگر اختصاص دهید. با هم صحبت کنید و از احساسات خود به همسر بگویید.
 • حتماً حضوری با هم ملاقات داشته باشید.
 • می‌توانید سرگرمی های مشترکی با یکدیگر داشته باشید مثلاً بازی های آنلاین با یکدیگرانجام دهید.
 • مناسبت ها به یکدیگر تبریک بگویید و یا نامه های عاشقانه برای یکدیگر پست کنید.
 • نیازهای جنسی یکدیگر را فراموش نکنید از طریق اینترنت هم می‌توانید آتش عشق را در همسرتان شعله ور سازید و پیام های محبت آمیز برای هم بفرستید.
 • برای حفظ رابطه عاطفی از خود عکس بگیرید و از همسرتان بخواهید برای شما عکس بفرستد.
 • از برنامه‌هایی که دارید برای همسرتان بگویید و نگذارید که از شما بی خبر باشند.
 • برای اینکه رابطه عاطفی خود را حفظ کنید هدیه ای به او بدهید و از او بخواهید که هنگامی که دلتنگ شما شد به آن نگاه کند.

نشانه های سلامت رابطه از راه دور

برای اینکه مطمئن شوید حال رابطه شما خوب است نشانه های زیر را بررسی کنید.

 • آیا طرف مقابل در مورد اتفاقات روز از شما سوال می پرسد؟ پرسیدن سوال و اهمیت درمورد اتفاقات روزمره یعنی شما برای او اهمیت دارید.
 • آیا برای شما گل یا هدیه می فرستد؟
 • آیا وقتی شما حرف می زنید با دقت به شما گوش می دهد و علاقه دارد حرف‌های شما بشنود؟
 • آیا می توانید مشکلات و اختلافات پیش آمده بین یکدیگر را مدیریت کنید؟
 • آیا به یکدیگر اعتماد دارید؟
 • آیا همسرتان به حریم خصوصی شما احترام می گذارد؟

اگر پاسخ شما به سوالات بالا منفی است، می‌توانید از فاصله ایجاد شده میان شما و همسرتان برای رشد، پرورش رابطه، رسیدن به پیشرفت کمک بگیرید.

خانواده و اطرافیان می گویند همسرت که پیش تو نیست چرا طلاق نمیگیری؟

شاید افراد مختلفی شما را دعوت به جدایی کنند اما هیچ کس صدای قلب شما را نمی شنود. به دل خود شک راه ندهید و هرگاه احساس کردید به مشاور نیاز دارید از کمک‌های متخصص استفاده کنید.

آیا دوری از همسر و فرزند باعث خیانت از جانب دو طرف می‌شود؟

ارتباط عاطفی ضعیف بین دو فرد باعث فاصله و سردی زوجین می‌شود. اگر ارتباط جنسی نیز بین زوجین وجود نداشته یا از آن رضایت کافی نداشته باشند رابطه به لبه پرتگاه کشیده می شود.

باید هوشیار باشید، رابطه خود با همسرتان را گرم نگه دارید و نگذارید که بین شما و همسرتان فاصله ایجاد شود.

منبع : رابطه عاطفی از راه دور را مدیریت کنیم

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 95
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 31
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 32
 • بازدید ماه : 338
 • بازدید سال : 1388
 • بازدید کلی : 1698
 • کدهای اختصاصی