close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
تبلیغات پاپ آپ
loading...
YourAds Here YourAds Here

تینا فرهادی

بازدید : 3
يکشنبه 25 مهر 1400 زمان : 10:58

در مقاله های قبل، بارها در مورد اهمیت تربیت فرزندان صحبت کرده ایم و تاثیر رفتار والدین بر کودک را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داده ایم. تاثیر زیاد رفتار و گفتار والدین بر فرزندان، از کسی پوشیده نیست. برای اینکه فرزندان بتوانند آینده خود را بسازند و افکار و رفتار خود را مدیریت کنند، باید قوی و آماده تربیت شده باشند.

پرورش و تربیت فرزندان کار بسیار سختی است که باید در مورد آن محتاط بود، والدین علاوه بر کارهایی که باید برای تربیت کودک خود انجام دهند، یک سری نبایدها نیز دارند که باید از آن آگاهی پیدا کنند و به آن پایبند بمانند. در این مقاله ما به بیان این نبایدهای رفتاری والدین، خواهیم پرداخت.

ابراز عشق و محبت به فرزندتان را فراموش نکنید

برخی گمان می کنند که اگر به فرزند خود ابراز محبت کنند و به او بگویند که دوستش دارند، فرزندشان لوس بار می آید، یا برخی از والدین انقدر درگیر کار و برنامه های روزمره خود می شوند که محبت کردن به فرزند خود را فراموش می کنند، گروهی از والدین نیز تصور می کنند که با انجام وظایف والدی و رفع نیازهای مادی کودک، محبت خود را به کودک ابراز کرده اند، اما باید گفت که ابراز محبت به کودکان باید اختصاصی صورت گیرد. این نکته را نباید فراموش کرد که کودکان تشنه محبت هستند و مهم ترین منبعی که باید از آن محبت دریافت کنند والدین آن ها هستند. در نتیجه باید به کودک خود بگویید که دوستش دارید.

نباید با انتقاد کلامی منظورتان را برسانید.

معمولا بیان یک اعتراض یا انتقاد کردن بسیار آسان تر از این است که به صورت عملی منظور خود را برسانید، اما این کار برخی اوقات کارآمد نیست. بهتر است زمانی که کودک شما کار بدی کرده است، به جای اینکه بگویید این کار بد است، از او انتقاد کنید و یا سرزنشش کنید، به او بگویید که این رفتارش برایتان قابل قبول نیست و راه کارهایی عملی به او پیشنهاد کنید تا رفتارش را اصلاح کند.

از گفتن « نه » به کودکتان نترسید

زمانی که لازم است باید بتوانید به کودک خود "نه" بگویید، حتی اگر ساعتی با شما قهر کند یا بداخلاقی کند، نباید از حرف خود کوتاه بیاید، در این صورت کودک شما متوجه می شود زمانی که شما نه می گویید، حتما دلیلی دارید و پای حرف خود نیز هستید. این کار را باید حتما انجام دهید حتی اگر منجر به جیغ کشیدن و گریه کردن او شود، بالاخره می فهمد که با این کار نمی تواند نظر شما را عوض کند و دیگر از این ترفند برای رسیدن به خواسته هایش استفاده نخواهد کرد.

چه کار والدین باعث بیش ترین آسیب به کودکان می شود

کودکتان را بچه های دیگر مقایسه نکنید

مقایسه کردن کودکان معمولا با هدف تحریک آن ها برای بهتر شدن انجام می شود، اما این کار نتیجه برعکس دارد. مقایسه کردن کودک با دیگران فقط باعث احساس حقارت در کودک شده و اعتماد به نفسش را خدشه دار می کند. بسیاری از والدین مدام از این روش استفاده می کنند و حتی وقتی می بینند این کار نتیجه عکس دارد نیز دست از کار خود بر نمی دارند. برای ترک این عادت غلط باید بپذیرید که فرزند شما یک شخص مستقل و آزاد است که سبک زندگی و راه رشد مختص به خود را دارد. پس، از مقایسه کردن فرزندتان با دیگران، حتی خواهر و برادر خودش، به شدت بپرهیزید.

کودک خود را در جمع تحقیر نکنید

برخی والدین تصور می کنند که تحقیر کودک خود و آزارهای کلامی، یک روش تربیتی درست و کارآمد است و از این طریق می توان به کودک اشتباهاتش را فهماند. اما در حقیقت این روش یکی از بدترین روش های تربیتی است که آثار مخرب زیادی بر کودک می گذارد و باعث بروز پیامدهایی ناگوار در بزرگسالی می شود. اگر این کار در حضور دیگران و در جمع صورت گیرد، اثرات منفی آن چندین برابر خواهد بود. اگر کودک شما در جمع یا مکان شلوغ، اشتباه یا رفتار بدی مرتکب شد، بهتر است برای اینکه به او بفهمانید که کارش اشتباه است به جای تحقیر کردن او در آن جمع، به طور خصوصی و در خلوت با او در مورد رفتار اشتباهش صحبت کنید و یا به او تذکر دهید.

بیش از حد،سخت گیری نکنید

بعضی از والدین، سخت گیری را به عنوان روش تربیتی کودک خود انتخاب می کنند و تصور می کند که این روش بهترین روش بوده و تضمین کننده موفقیت کودکان در آینده است. برخی والدین نیز در سخت گیری بسیار افراطی رفتار می کنند و این نکته را فراموش می کنند که هر کودک به طور طبیعی به آزادی و استقلال عمل تمایل دارد. باید دانست که سخت گیری افراطی روح آزادی کودک را از بین می برد و او گمان می کند که مستقل بودن و آزادیِ عمل امری نامطلوب است. این کار اعتماد به نفس کودک را دچار مشکل کرده و احتمال موفقیت فرزند شما، در دنیای پر از رقابت امروز را کاهش می دهد.

بهتر است اگر کودک شما کاری می کند که نتیجه بد و خطرناکی ندارد و خشن و پرخطر نیست، با او مخالفت نکنید. این روند یادگیری کودکان است.

بغل کردن کودکتان را فراموش نکنید

ارتباط کودک با والدین از همان بدو تولد نقش زیادی در شکل­ گیری هیجانات و شخصیت کودک دارد. در واقع کودک هنگام تولد وارد دنیای بیگانه‌ای می‌شود که با در آغوش گرفتنش توسط مادر، نوعی امنیت و آرامش به او باز می گردد. تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که در لحظه تولد در آغوش مادر قرار داده شده اند نسبت به آن هایی که از مادر دور نگه داشته شده اند، احساس امنیت عاطفی بیش تر در درازمدت نشان می دهند.

هر چقدر تماس والدین به خصوص تماس فیزیکی مثل نوازش کردن و بغل کردن با کودک بیش تر باشد، احساس دلبستگی ایمن و امنیت درون کودک به نحو بهتری شکل می گیرد.

از طرفی مطالعات نشان می دهد، والدینی که با کودک خود ارتباط عاطفی و فیزیکی مانند بغل کردن و نوازش کردن دارند، کمتر دچار عصبانیت و خشم می شوند. در نتیجه بغل کردن نه تنها برای کودک، بلکه برای والدینش نیز لذت بخش و مفید است. بهتر است به طور مداوم فرزند خود را در آغوش بگیرید حتی اگر او بزرگ شده است.

به هیچ وجه از شنیدن حرف های کودکتان غافل نشوید

در دنیای شلوغ و پر از مشکلات امروز، نباید فرزند خود را فراموش کنید، زمانی را به حرف زدن با او و شنیدن حرف هایش اختصاص دهید، زیرا ممکن است بخواهد که چیزهای مهمی برای شما تعریف کند. زمانی که کودکان در حال تعریف مساله ای برای شما است باید به حرف او به طور فعال گوش دهید، بگذارید او حرفش را بزند و در مورد حرفش نظر بدهید تا بداند که به همه حرفایش گوش داده اید. در این زمان ها بهتر است شنونده قوی و گوینده ضعیفی باشید.

در ایجاد قانون برای خانواده و قاطعیت در مورد آن ها کوتاهی نکنید

هیچکس بی نظمی را دوست ندارد زیرا در این شرایط، احساس هرج و مرج و درماندگی خواهد کرد. در خانواده نیز وضع قانون و ایجاد محدودیت ها برای ایجاد نظم و هماهنگی در زندگی و روابط بین اعضای خانواده لازم است. رعایت این مقررات نیز باعث ایجاد آرامش درونی می گردد. قانون و محدودیت های لازم، باید بر اساس سن و نیاز اعضای خانواده وضع شود. کودکان نیز شامل این قانون می شوند و باید برای آن ها نیز محدودیت گذاشت و قوانینی وضع کرد، برای مثال باید برای ساعت خواب کودک قانونی بگذارید، یا بچه ها باید وسایل مورد نیاز برای مدرسه خود را از شب آماده کنند، و یا زمانی را برای انجام تکالیف در نظر بگیرند.

لازم است در مورد این محدودیت ها رفتاری قاطعانه و در عین مهربان داشته باشید.

فراموش نکنید، به حریم خصوصی کودکتان احترام بگذارید

کودکان نیز مانند بزرگسالان، دوست دارند حریم خصوصی داشته باشند. بهتر است به فرزندتان فضایی اختصاص دهید و به حریم آن نیز احترام بگذارید و از دور مراقبشان باشید.

به جای آن ها انتخاب نکنید

یکی از مسائلی که باعث افزایش اعتماد به نفس و حس مسئولیت پذیری در کودک می شود، دادن حق انتخاب به او می باشد. زیرا کودک متوجه می شود که نظر و انتخاب او مهم است، از طرفی یاد می گیرد با توجه عواقب هر انتخابی، دست به گزینش بزند و مسئولیت آن را نیز بپذیرد. به کودک خود حق انتخاب بدهید، اما می توانید گزینه های پیشنهادی را خصوصا برای بچه های کوچک تر محدود کنید، تا انتخاب برایشان آسان تر شود.

کارهای فرزندتان را شما انجام ندهید

شاید گاهی سپردن کارها به کودک سخت باشد، چون ممکن است روند انجام آن طولانی شود. اما این نباید باعث شود که شما همیشه کارهای او را انجام دهید. بهتر است کودک کارهایش را خودش انجام دهد و گاهی لازم است شما در برابر اصرار کودک برای اینکه کار را به شما بسپارد مقاومت کنید، تا او خود کارهایش را انجام دهد. این گونه کودک شما مسئولیت پذیرتر شده و خود را برای زندگی در آینده آماده می کند.

فراموش نکنید که برای کودکتان وقت بگذارید

باید زمانی را به طور مستمر و روزانه به کودک خود اختصاص دهید، هرچقدر که پرمشغله و درگیر باشید. صرف زمان با فرزندتان برای هر دوی شما لازم و عالی است. یه پیشنهاد این است که در روز 20 دقیقه برای انجام هر کاری که فرزندتان می خواهد با شما انجام دهد، اختصاص دهید.

از صحبت کردن زودهنگام در مورد مسائل با فرزندتان اجتناب کنید

باید اجازه دهید، صحبت کردن درباره هر موضوعی در زمان و شرایط مناسب آن صورت گیرد. برای مثال زمانی در مورد مواد مخدر و اعتیاد صحبت کنید که فرزندتان در مورد آن ها سوال می کند و یا به راهنمایی شما نیاز دارد. در این زمان باید با آن ها صحبت کنید و حرف های او را نیز بشنوید. در غیر این صورت مطرح کردن آن زود و نامناسب است.

همیشه به جای فرزندتان تصمیم گیری نکنید

والدین می توانند برای کودک خود تصمیم بگیرند، اما این کار نباید همیشگی و مداوم باشد، باید به فرزندتان اجازه دهید تا تصمیم بگیرند. زیرا فقط در این صورت است که آن ها یاد می گیرند که چگونه تصمیم بگیرند و عواقب تصمیم خود را نیز پذیرند.

از پدر و مادر بودن نترسید

درست است برای ایجاد ارتباط سالم و موثر باید با فرزند خود دوست باشید، اما این نباید باعث شود که شما جایگاه خود به عنوان والدین را فراموش کنید. زیرا چیزی که آن ها نیاز دارند والدین خوبی است که می توانند الگوی مناسبی برای آن ها باشند؛ در نتیجه شما باید نقش خود در جایگاه والدین را به خوبی ایفا کنید.

کودک خود را مجبور به یادگیری هر فعالیتی نکنید

برخی والدین زمان های خارج از مدرسه فرزندشان را با کلاس های مختلف پر می کند، اما این کار اشتباه است، زیرا مدرسه رفتن به اندازه کافی وقت کودک را پر می کند و او به زمانی برای بازی کردن و استراحت هم نیاز دارد. اگر می خواهید فرزندتان را در کلاس خاصی ثبت نام کنید، حتما باید نظر او را بپرسید و بفهمید که او تمایلی به شرکت در این کلاس دارد یا نه، اگر او علاقه ای به آن نشان نداد هرگز نباید او را مجبور به شرکت در آن کلاس کنید.

خود را با والدین دیگر مقایسه نکنید

پدر و مادری وظیفه بسیار سختی است، اگر بخواهید خود را با دیگران مقایسه کنید اوضاع کمی پیچیده می شود. بهتر است که خودتان باشید و برای تصمیم گیری در مورد فرزندتان به غرایز خود اعتماد کنید. شما می توانید از کسانی که تجربه دارند کمک و مشورت بگیرید، اما در نهایت باید کاری که می دانید بهتر است انجام دهید، زیرا هیچ کسی به اندازه شما نسبت به فرزندتان شناخت ندارد.

غر نزنید

اگر کودک شما درخواستی که دارید را سریعا انجام نداد، نباید به او غر بزنید، در عوض زمان هایی که خلاف این کار را انجام داد می توانید او را تشویق کنید و از او تعریف کنید، این گونه کودک شما تشویق می شود که به درخواست های شما پاسخ دهد.

از کوره در نروید

اکثر کودکان به طور طبیعی به درخواست یا دستوری که با ملایمت مطرح شود، پاسخ بهتری می دهند. زمانی که می خواهید به کودک خود چیزی بگویید و یا از او درخواستی دارید باید آن را با ملایمت به او بگویید به جای آن که با عصبانیت و تشر برخورد کنید. اگر فرزندتان مرتکب اشتباهی شد نیز نباید از کوره در بروید، بلکه با حفظ خونسردی می توانید او را متوجه اشتباهش کنید. این نوع برخورد ملایم اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

از خواندن کتاب برای فرزند خود دست نکشید

برای این که کودک شما به مطالعه علاقه مند شود، بهتر است برای او کتاب بخوانید. نباید کتاب خواندن برای او را متوقف کنید، می توانید موقع خوابیدن برای او داستان بخوانید یا این کار را به نوبت انجام دهید، یعنی گاهی شما برای او داستان بخوانید و گاهی اجازه دهید او برای شما داستان بخواند.

منبع : چه کار والدین باعث بیش ترین آسیب به کودکان می شود| نکات مهم تربیت فرزند

بازدید : 0
يکشنبه 25 مهر 1400 زمان : 10:55

علل گرایش به ماریجوانا یا گل، عوامل اصلی را بشناسید

علل گرایش جوانان به گل یا ماریجوانا چی می باشد؟ بر اساس آمار مصرف ماریجوانا در میان جوانان روز به روز در حال افزایش می باشد و جوانان بسیاری درگیر این ماده مخدر می شوند. اما برای کاهش مصرف این ماده مخدر چه باید انجام داد؟ در ابتدا باید علل و گرایش جوانان را به مصرف مواد مخدر مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم از درگیر شدن آن ها با مواد جلوگیری کنید.

در ترک دادن افراد معتاد و درمان آن ها، آسیب شناسی و پیشگیری مقدم بر درمان می باشد. عواملی مانند وجود فرد معتاد در خانواده، فشارهای زندگی، اطرافیان و گروه همسالان در گرایش به ماریجوانا نقش بسیاری دارد.

در این مقاله به بررسی گرایش و تمایل افراد به سمت گل می پردازیم و در اگر زمینه اعتیاد نیاز به مشورت دارید می توانید از مشاوره ترک اعتیاد کمک بخواهید تا راهنمایی های لازم را انجام دهند.

علل گرایش به ماریجوانا، ماریجوانا یا گل چیست؟

ماریجوانا ماده مخدر گل تغییر یافته می باشد که از گیاه شاهدانه به دست می آید و خاصیت روان گردان دارد بسیاری از افراد فکر می کنند که این ماده اعتیاد آور نمی باشد در حالی که یکی از مرگ آور ترین مواد مخدر است. وابستگی جسمی به گل نسبت به مواد مخدر دیگر کمتر است اما وابستگی روانی شدیدی در فرد ایجاد می کند که احتمال ترک موفقیت آمیز را به شدت پایین می آورد.

در مصارف اولیه حالت های سرخوشی کاذبی در فرد به وجود می آید اما در مصرف های بعدی تنها به خاطر وابستگی شدید است که فرد به سمت آن کشیده می شود و مجبور به مصرف می شود به گونه ای که بدون مصرف ماریجوانا نمی تواند هیچ کاری را انجام دهد.

ماده ماریجوانا عوارض بسیاری دارد که برخی از آن ها را در زیر بیان می کنیم:

 • سرگیجه
 • تنفس کم عمق
 • چشم های قرمز و گشاد شدن مردمک چشم
 • دهان خشک
 • افزایش اشتها
 • واکنش کند
 • حس تحریک شده از زمان
 • تفکر تصادفی
 • پارانویا
 • اضطراب
 • افسردگی
 • فراموشی کوتاه مدت

علل گرایش به ماریجوانا یا گل: دلایل اصلی

به طور کلی باید دلایلی که باعث گرایش فرد به مواد مخدر مانند گل می شود مورد بررسی قرار گیرد که در اینجا به چند مورد از علل گرایش به گل یا ماریجوانا اشاره شده است:

 1. عدم داشتن اطلاعات کافی و صحیح

یکی از دلایل گرایش افراد به گل عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد عوارض و آسیب های مواد مخدر و ماریجوانا بر روی روح و جسم می باشد. ماده ماریجوانا هم مانند دیگر مواد مخدر باعث وابستگی فرد شده و پس از مدتی دیگر نمی تواند وابستگی و اعتیاد خود را کنترل کند و به آن معتاد شده است، بسیاری از جوانان تصور می کنند که ماری جوانا اعتیاد آور نمی باشد و کم خطر است و همین باور اشتباه باعث می شود تا به سمت مصرف آن بروند.

علاوه بر این در مدارس نوجوانان تصور می کنند که ماریجوانا باعث افزایش تمرکز آن ها می شود و با این نظریه برای خود مصرف ماریجوانا را موجه می کنند و آن را مورد استفاده قرار می دهند.

 1. وجود فرد معتاد در خانواده

افرادی که در خانواده آن ها فردی معتاد وجود دارد به احتمال بیشتری گرفتار مواد مخدر می شوند و همچنین یکی از زمینه های گرایش افراد به ماریجوانا کوتاهی والدین و شرایط نامناسب خانوادگی می باشد و در صورتی که نیازهای اساسی جوان در خانه تامین نشود در این صورت به بیرون از خانه و به مصرف مواد پناه می آورند.

علاوه بر این، خانواده هایی که خشک و سرد هستند و رفتار صحیحی با فرزندشان ندارند در این صورت فرزند به دلیل ارتباط ضعیف و ناکارآمد والدینش از آن ها ناامید می شود و به دنبال سرخوشی و لذت می رود و از موادی استفاده می کند که حس سرخوشی و لذت را در او به وجود آورد.

همچنین خانواده هایی که به طور مداوم در حال جر و بحث و دعوا می باشند و گاهی اوقات فرزندشان را مورد خشونت کلامی و فیزیکی قرار می دهند احتمال گرفتارشدن به مواد مخدر افزایش می یابد زیرا باید در خانواده نیاز های کودکان و نوجوانان مانند محبت، امنیت، تشویق، تایید، بازی آزاد، تحرک و تغذیه صحیح، دوست و همراه به طور طبیعی و صحیحی بر طرف شود.

 1. علل گرایش به گل، فشار و تشویق گروه همسالان

یکی از عوامل گرایش جوانان به سمت ماریجوانا دوستان و همسالان مصرف کننده می باشند، زمانی که یک نفر ماریجوانا مصرف می کند و حالت های سرخوش و لذت اولیه را تجربه می کند آن را به دوستان خود پیشنهاد داده و از آن ها می خواهد ماریجوانا را مورد استفاده قرار دهند.

بسیاری از افرادی که معتاد شده اند به خاطر پیشنهادات وسوسه انگیز دوستان شان شروع به مصرف کرده اند و در دام اعتیاد قرار گرفته اند و همچنین گاهی اوقات گروهی از دوستان شرایطی را تعیین می کنند که مثلا همه افراد عضو در این گروه باید مواد مخدر مصرف کنند وگرنه داخل گروه پذیرفته نمی شوند و نوجوانانی که اعتماد به نفس کمی دارند برای این که در گروه دوستانشان پذیرفتع شوند هر کاری را انجام می دهند.

در این شرایط وظیفه والدین است تا از فرزندان خود محافظت کند و دوستان او را بشناسد و روش تربیتی صحیح و مناسبی را در نظر بگیرد تا آگاهی لازم را به فرزند خود بدهد.

 1. تبلیغات گسترده رسانه ای در مورد ماریجوانا

متاسفانه در بسیاری از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک تبلیغات گسترده ای در مورد مصرف ماریجوانا یا ماده مخدر گل انجام داده می شود و از این طریق جوانان ترغیب می شوند تا آن را مورد استفاده قرار دهند.

تبلیغات رسانه ای به گونه ای است که تصویر ماریجوانا که به شکل برگ است بر روی لیوان، کلاه و لباس فرد چاپ می شود و آن را منتشر می کنند و از طریق تبلیغات رسانه ای و به واسطه عکس و فیلم های خارج کشور به طور ناخودآگاه بر روی ذهن فرد تاثیر می گذارند و آن ها را به مصرف مواد مخدر ترغیب می کنند.

در بسیاری از افراد خاصیت نشاط بخشی و عوارض زودگذر آن ها پررنگ تر می کنند و افراد را جذب مواد مخدر کرده در حالی که به آسیب های آن اشاره ای نمی کنند.

 1. علل گرایش به ماریجوانا یا گل: نقش عوامل دیگر

دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود فرد ماریجوانا را مورد استفاده قرار دهد و گاه برای فرار از مشکلات به سمت مواد مخدر می روند که در زیر نمونه هایی از این علل را بیان می کنیم:

 • افسردگی
 • خشم
 • ناامیدی
 • فشارهای روانی زندگی روزمره
 • مشکلات روحی و روانی
 • محل سکونت نامناسب
 • اعتماد به نفس پایین افراد
 • دسترسی راحت به گل
 • ریسک پذیری بالای افراد
 • عدم توانایی در حل مشکلات

افرادی که به دنبال سرخوشی هستند نیز از ماریجوانا استفاده می کنند اما سرخوشی تنها به اولین مصرف آن ها مربوط می شود و در دفعه های بعدی خبری از سرخوشی نیست و فقط وابستگی روانی و فیزیکی را به همراه خواهد داشت در صورتی که احساس کردید که نوجوان شما مصرف کننده مواد مخدر می باشند یا تمایل به مصرف دارند می توانید از روانشناس کمک بگیرید.

منبع : علل گرایش به ماریجوانا یا گل، عوامل اصلی را بشناسید

بازدید : 4
دوشنبه 19 مهر 1400 زمان : 10:56

روابط جنسی پرخطر و ناسالم کدام هستند؟ چه نوع رابطه جنسی می تواند خطرناک باشد و عواقب جبران نشدنی را برای افراد به جای بگذارد؟ عوامل بسیاری باعث می شود تا افراد روابط جنسی ناسالمی را تجربه کنند. برای مثال رعایت نکردن نکات بهداشتی در زمان برقراری روابط آزاد و بدون شناخت از مهم ترین مواردی می باشد که باعث روابط جنسی ناسالم و پر خطر می شود.

در ادامه این مقاله توضیحاتی در مورد روابط جنسی پرخطر و ناسالم و پیامدهای آن بیان می کنیم هم چنین بهتر است در زندگی جنسی خود از مشاوره جنسی کمک بگیرید، تا بتوانید روابط بهتر و ایمن تری را تجربه نمایید.

رابطه خطرناک چیست

بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی و شناخت کافی در مورد رابطه جنسی به روابط جنسی ناسالم و پر خطر روی می آورند در نتیجه شخص دچار بیمارهای مقاربتی مختلف و مشکلات جنسی مرتبط با آن می شوند می شوند. تنوع طلبی جنسی در مردان و زنان احتمال ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد، در ادامه این مقاله به بررسی روابط جنسی ناسالم می پردازیم و در صورتی که آگاهی شما در این خصوص افزایش یابد می توانید با رعایت نکات مربوط به آن ها از عوارض و آسیب هایی مربوط به این رابطه محفوظ بمانید.

رابطه جنسی ناسالم را جدی بگیرید

1. بدون کاندوم رابطه برقرار نکنید

رابطه جنسی محافظ نشده به معنی رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا رابطه دهانی بدون استفاده از کاندوم می باشد، رابطه هایی جنسی محافظ نشده باعث به وجود آمدن بیماری های بسیاری می شود که مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایدز
 • کلامیدیا یا عفونت باکتریایی مجاری تناسلی
 • سوزاک
 • زگیل تناسلی

توجه داشته باشید که بیماری های بیان شده به شدت مسری هستند و در صورتی که شما با افرادی که مبتلا به این بیماری ها، رابطه جنسی بدون کاندوم برقرار می کنید به احتمال زیاد به آن دچار خواهید شد، نزدیکی در دوران قاعدگی بدون استفاده از کاندوم احتمال ابتلا به بیماری های جنسی را افزایش می دهد.

2. تنوع طلبی جنسی از نشانه های رابطه جنسی پرخطر

یکی از انواع روابط جنسی پر خطر، تنوع طلبی می باشد، افرادی که با افراد زیادی رابطه جنسی برقرار می کنند و یا در بیش از یک شریک جنسی دارند به احتمال بیش تری به بیماری هایی مانند ایدز، HIV و انواع بیماری های مقاربتی مبتلا می شوند، به طوری که هر چه تعداد شریک های جنسی بیش تر شود احتمال ابتلای فرد به بیماری های عفونی و مقاربتی افزایش می یابد.

هم چنین افرادی که قبل از ازدواج روابط بسیاری را تجربه کرده اند بعد از ازدواج نمی توانند نسبت به رابطه جنسی با یک نفر تعهد و پایبندی کافی داشته باشند و در صورتی که با همسرشان ارتباط برقرار کنند رضایت جنسی کمتری خواهند داشت.

3. رابطه جنسی مقعدی و عوارض آن

رابطه جنسی مقعدی پرخطرترین شکل روابط جنسی پرخطر شناخته می شود، این مسئله در مورد مردان و زنان صدق می کند زیرا احتمال ابتلا شدن افراد به انواع بیماری های جنسی به خاطر روابط مقعدی بسیار زیاد می باشد، علت این امر را باید در آناتومی بدن مورد بررسی قرار داد و باید توجه داشته باشید که پوست مقعد نسبت به واژن نازک تر است و زودتر و راحت تر آسیب می بیند. همین مسئله باعث می شود تا مقعد در برابر انواع عفونت ها آسیب پذیرتر شود.

در صورتی که فرد به صورت صحیح از کاندوم استفاده کند و مطمئن باشد که پاره نمی شود خطر ابتلا به بیماری ها کاهش می یابد، در این شرایط استفاده از روان کننده کمک بسیاری به فرد می کند، اگر چه همه نکات باید رعایت شود باز هم رابطه مقعدی بسیار خطرناک تر از سایر اشکال جنسی می باشد زیرا ساختار مقعد برای رابطه جنسی آفریده نشده است و به خاطر وجود باکتری های زیاد و عدم کنترل کافی زن بر آن، رابطه جنسی را با مشکلاتی رو به رو می کند.

برای مثال رابطه مقعدی علاوه بر این که ریسک زیادی دارد زنان را با مشکلاتی مانند بی اختیاری دفع، دچار شدن به بیماری هموروئید یا بواسیر مواجه می کند.

4. رابطه جنسی گروهی

یکی از پر خطرترین اشکال رابطه جنسی، رابطه جنسی گروهی می باشد، در این رابطه احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی بسیار زیاد می باشد و اکثر افرادی که در این روابط شرکت می کنند برای این که عملکرد جنسی مناسبی داشته باشند از انواع داروها، مواد و الکل استفاده می کنند. استفاده از این مواد در کوتاه مدت ممکن است باعث لذت بیشتر و تاخیر در انزال شود اما در بلند مدت باعث به وجود آمدن اختلالات و کژکاری های جنسی خواهد شد.

منبع : رابطه جنسی ناسالم را جدی بگیرید| بهترین راه های جلوگیری

بازدید : 1
دوشنبه 19 مهر 1400 زمان : 10:53

اعتیاد کودکان به مواد مخدر، علائم اعتیاد در کودکان

در مورد اعتیاد کودکان به مواد مخدر چه می دانید؟ اعتیاد یکی از آسیب های اجتماعی است که افراد در همه سنین گرفتار آن می شوند، اعتیاد به عنوان یک بیماری مغزی مزمن و عود کننده تلقی می شود و زمانی که مواد مصرف می شود تغییراتی در مغز انسان رخ می دهد و این عمل باعث می شود تا رفتار اختیاری به رفتاری اجباری تبدیل شود.

در نتیجه اعتیاد از همین طریق به مدت طولانی در فرد ادامه پیدا می کند و باعث به وجود آمدن اختلالات زیادی در جسم و روان فرد می شود، یکی از آسیب ترین گروه های سنی در برابر این بیماری اعتیاد، کودکان هستند، چرا که در بسیاری از موارد آن ها بدون آگاهی و اختیار، تحت تاثیر والدین یا محیط نامناسبی قرار می گیرند و با این مشکلات رو به رو می شوند.

در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم در این خصوص بهره بردن از مشاور ترک اعتیاد کمک می کند تا کودک در کم ترین زمان و به درستی از این معضل رها شود.

مخدر چیست؟

مخدرها گروهی از مواد اعتیاد آور می باشند که به صورت طبیعی از گیاه خشخاش به دست می آیند و یا در آزمایشگاه با افزودن برخی از مواد شیمیایی تولید می شوند از جمله مواد مخدر می تواند به مواردی مانند تریاک، شیره، سوخته، هروئین، کدئین، مورفین، ترامادول و متادون اشاره کرد، البته در اصطلاح عموم به ماده ای که عوارض اعتیادی داشته باشد و وابستگی ایجاد کند مواد مخدر می گویند.

اعتیاد کودکان به مواد مخدر، کودکانی که معتاد به دنیا می آیند!

وضعیت سلامت جسمی و روانی مادر در دوران بارداری و شیردهی به طور مستقیما با سلامت نوزاد در ارتباط می باشد، فرزندانی که مادرشان دچار اعتیاد هستند از همان ابتدای تولد علائم اعتیاد در آن ها نشان داده می شود، این علائم شامل موارد زیر می باشد:

 • بی قراری و نا آرامی های شدید
 • عدم تمایل به شیر خوردن
 • اسهال و استفراغ
 • کم خوابی

بعد از این که کودک به دنیا می آید دچار سندروم محرومیت از مواد مخدر می شود زیرا موادی که مادر در دوران بارداری مورد استفاده قرار داده است سیستم عصبی کودک را تحت تاثیر قرار داده و از همان دوران جنینی باعث معتاد شدن او شده است.

این کودکان بعد از به دنیا آمدن در امان نیستند و ممکن است زمانی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند علائم و نشانه های اعتیاد شدت یابد. به طور کلی مادران معتاد نمی توانند مراقب های خوبی برای نوزادشان باشند به خصوص برای نوزادانی که با علائم سندروم محرومیت از مواد متولد شده اند زیرا این نوزادان احتمال دارد بی قراری و ناآرامی های بسیاری داشته باشند و همین امر باعث شود تا کودک را مورد آزار و اذیت از جمله آزارهای جسمی قرار دهند.

هم چنین مادران معتاد به خاطر بیماری و شرایط خودشان در بسیاری از مواقع از نیازهای نوزاد غافل می شوند به همین دلیل باید این نوزادان توسط افرادی که واجد شرایط هستند تحت مراقبت قرار گیرند و از شیر مادر تغذیه نکنند و در صورتی که در کودک علائم سندروم محرومیت از مواد مخدر دیده شد باید هر چه سریع تر تحت درمان پزشکی قرار گیرد.

اعتیاد کودکان به مواد مخدر، گرفتاری به اعتیاد در دوران کودکی

عوامل بسیاری می تواند منجر شود تا کودکان گرفتار اعتیاد شوند برای مثال کودکانی که در محیط های آلوده و نامناسبی رشد می کنند ممکن است بسیاری از آن ها به وسیله خانواده شان به اعتیاد کشیده شوند زیرا بسیاری از خانواده های معتاد، کودکان شان را به عنوان ابزاری برای گدایی استفاده می کنند و به همین خاطر این والدین به کودکانی آرام و ساکت در طول روز نیاز دارند. و برای همین امر مقداری مواد به کودک می دهند و خودشان کودکان را معتاد می کنند.

از موارد دیگری که والدین به کودکشان مواد می دهند بی حوصلگی آن ها می باشد و والدین به خاطر اعتیاد خودشان حوصله سر و کله زدن با کودک را ندارند و نمی توانند او را آرام کنند و به خاطر این که فرزندانی آرام و ساکت داشته باشند به او مواد می دهند.

همچنین نبود مراقبت و نظارت کافی در گرفتاری کودکان به این معضل بسیار موثر می باشد به عنوان مثال ممکن است پدر خانواده از شربت تریاک یا متادون استفاده کند و در این شرایط بسیار مهم است تا این ماده در دسترس کودک نباشد و دور نگه داشته شود زیرا ممکن است کودک از سر کنجکاوی این ماده را استفاده کند و خسارت های زیادی برای کودک به همراه داشته باشد.

کودکان معتاد برای سایر کودکان نیز خطرناک هستند زیرا محیطی امن برای برون ریزی احساسات کودکان وجود ندارد و احتمال دارد کودکان در مدارسی که می روند کودک معتاد حضور داشته باشد در این صورت احتمال این که کودکان در کنار یکدیگر به مصرف مواد بپردازند بسیار زیاد می باشد.

منبع : اعتیاد کودکان به مواد مخدر، علائم اعتیاد در کودکان

بازدید : 5
يکشنبه 11 مهر 1400 زمان : 16:19

ازدواج جزو مهم ترین تصمیمات مهم و حیاتی بشر در طول زندگی به حساب می آید. انتخاب درست و سنجیده در این امر می تواند باعث رشد و تعالی انسان شود و بالعکس. در این مقاله به سوالات خواستگاری و شناخت زوجین در جلسه خواستگاری پرداخته می شود.

شناخت ناکافی در انتخاب همسر موجب اتلاف وقت و انرژی فرد در زندگی خواهد شد و اما سوالی که در این قسمت پیش می آید این است که برای ازدواج، باید چه معیارهایی را در نظر بگیریم و فرد مورد نظر را چگونه بشناسیم؟

سوالات خواستگاری دهنوی

جهت شناخت بیشتر دو روش پیش رو خواهیم داشت:

1)تحقیق و پرسش از محل کار و همکاران محیط تحصیلی و محل زندگی

2)طرح اصولی سوالات جلسه خواستگاری

مورد اول با پاسخ های دریافتی، سنجیده و نتیجه گیری خواهد شد اما درباره سوالات جلسه خواستگاری، نکات مهم و تاثیر گذاری را با هم مرور خواهیم کرد.

 1. در اولین جلسه آشنایی بنا را بر صداقت بگذارید و نسبت به صداقت خود متعهد باشید. از فرد مقابل نیز بخواهید برای این تصمیم مهم صداقت پیشه کند.
 2. از پرسیدن سوالات بی اهمیت و نامربوط خودداری کنید.
 3. مسائل مهمی که در زندگی هر دوی شما تاثیرگذار است باید مطرح شوند. مسائلی نظیر ابتلا به بیماری های حاد روحی و جسمی، ازدواج پیشین، اعتقادات، اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان و اعتیاد به عادت های بد و ناسالم و غیره

سوالات خواستگاری و شناخت

ممکن است طرف مقابل از پاسخ دادن به پرسش های شما طفره برود، در این صورت می توانید سوال خود را به شکل دیگری در جلسات بعدی عنوان کنید و اگر نتیجه ای نگرفتید به او متذکر شوید اگر دوباره پاسخی دریافت نکردید بهتر است با تحقیقات میدانی و حضوری پاسخ خود را پیدا کنید.

امتناع از پاسخ دادن و طفره رفتن نسبت به سوال شما، یک زنگ خطر مهم به حساب می آيد. ممکن است پشت این پنهان کاری، مسائلی باشد که یک عمر زندگی را تهدید کند.

بعضی از سوال ها پاسخ های تشریحی و جزئی می طلبند مثلا نباید بپرسید آیا شما عصبانی می شوید؟ بهتر است بپرسید شما هنگام عصبانیت چه واکنش هایی از خود نشان می دهید؟

به یاد داشته باشید که با طرح سوال های کلی به نتیجه ای نخواهید رسید. سوالاتی مانند آیا شما فرد مذهبی هستید؟ آیا حقوق زنان را به رسمیت می شناسید؟

بهتر است نحوه ی پرسش سوال های خود را تغییر دهید تا پاسخ های کلی دریافت نکنید. مثلا درباره ی مسائل مذهبی می توانید اینگونه سوال کنید:

 1. آیا شما نماز می خوانید؟ آیا در جلسات روضه و جشن های مذهبی شرکت می کنید؟

به یاد داشته باشید نحوه ی سوال پرسیدن و نحوه ی پاسخ دادن به سوال ها می تواند شخصیت فرد را به طور پنهانی تبیین کند.

پاسخ هارا دست کم نگیرید. مثلا در جواب به سوال(آیا گذشته خوبی داشته اید؟) پاسخ استفاده بهینه از لحظات عمر و خوش بودن از نظر مادی و اقتصادی تفاوت های بسیاری دارد.

سوالات مهم و حیاتی را در جلسه اول عنوان کنید. در صورت تفاهم کلی، در جلسات بعدی می توانید سوال های کم اهمیت تر را عنوان کنید.

معمولا اولین پرسش ها درباره دغدغه ها و مسائلی هستند که برای فرد از اهمیت زیادی برخوردار هستند. این مسئله به تنهایی می تواند شما را در راه شناخت فرد بسیار یاری کند. مثلا اگر فردی ابتدا درباره ی مقدار حقوق دریافتی مسکن وسیله نقلیه و غیره سوال کرد ملاک اول را مادیات قرار داده است.

پرسش بعضی از سوال ها بیهوده و بی نتیجه است. مثلا اگر بپرسید آیا شما فرد عصبی هستید قاعدتا جواب مثبتی نخواهید گرفت، زیرا هیچ وقت هیچ بشری تمایل ندارد درباره خصوصیات بد خود اعتراف کند، خصوصا در جلسه خواستگاری! بهتر است در این مواقع، فرد را در موقعیت های تنش زا قرار دهید تا واکنش های واقعی و طبیعی وی را مشاهده کنید.

از کجا بفهمیم ادعاهای فرد مقابل راست است و دروغی در کار نیست!؟

برای شناخت و کسب صلاحیت یک فرد، باید اول از محل زندگی، محل تحصیل و محل کار تحقیقات کنید و سپس پاسخ های بدست آمده را با ادعاهای فرد مقایسه کنید. متاسفانه بسیاری از تناقض های شخصیتی افراد، در این مرحله مشخص می شود.

برای بعضی سوال ها لازم است آن ها را به طور معکوس و برعکس بپرسید مثلا فرض می کنیم شما به شدت اهل سفر کردن هستید و باید دست کم ماهی یکبار به شهرهای دیدنی سفر کنید. پس از فرد مقابل می پرسید اگر همسر شما اهل مسافرت کردن نباشد در زندگی شما مشکل و خللی ایجاد می شود؟

فرد پاسخ می دهد خیر، راستش را بخواهید من هم چندان اهل مسافرت رفتن نیستم و نسبت به آن اشتیاقی ندارم! در این صورت پاسخ واقعی فرد را دریافت کرده اید در صورتی که اگر می پرسیدید آیا شما هم اهل سفر کردن هستید، ممکن بود برای پنهان کردن این مسئله پاسخ مثبت بدهد و با شما موافقت کند در صورتی که در زندگی مشترک عکس آن ثابت می شد. این سبک از سوال پرسیدن می تواند در زمینه های اعتقادی و اجتماعی نیز کارآمد باشد.

چه موضوعاتی باید در جلسه خواستگاری مطرح شود؟

همان طور که می دانید خصوصیات اخلاقی افراد با یکدیگر متفاوت است و این تفاوت در زندگی زوجین اهمیت زیادی پیدا می کند. علت اهمیت شناخت یکدیگر پس از ازدواج نیز همین مسئله است. برای اطلاع از خصوصیات شخصی فرد مقابل، می توانید حول محور مسائل زیر سوال بپرسید:

 1. راه و روش زندگی فرد در آینده: افراد نسبت به اهداف خود به زندگی ادامه خواهند داد، مثلا یک جوان متدین می کوشد تا طبق چارچوب های اسلامی زندگی کند.
 2. اهداف زندگی: هر فرد ممکن است هدف های خاص خود را دنبال کند. اهداف تحصیلی شغلی و غیره می تواند انتخاب هر فردی باشد.
 3. برنامه های فرد برای آینده ازدواج و مراسم ها مربوط به آن
 4. انتظارات مالی دو طرفین مانند مهریه و غیره
 5. خصوصیات اخلاقی فرد
 6. نحوه ی رابطه با اقوام: میزان رفت و آمد با خانواده ی فرد از اهمیت زیادی برخوردار است و افراط و تفریط نسبت به آن ممکن است زندگی زوجین را به نابودی بکشاند.
 7. انتظارات هر دو نفر نسبت به یکدیگر
 8. اطلاع از بیماری ها و نقص های جسمی و روحی هر دو طرف
 9. هدف شما برای ادامه زندگی چیست؟
 10. نظر شما راجع به ازدواج کردن چیست؟
 11. از نظر شما مهم ترین چیز در زندگی یک فرد چیست؟
 12. عقیده شما نسبت به مسائل مذهبی و نماز و روزه و غیره چیست؟
 13. آیا شما با ادامه تحصیل همسرتان مشکلی دارید؟
 14. چه مقدار با فامیل ها و اقوام خود رفت و آمد دارید؟
 15. در مورد محل سکونت آینده خود چه نظری دارید؟
 16. دوست دارید حجاب همسرتان تا چه اندازه باشد؟
 17. برنامه ریزی زندگی شما برای آینده چیست؟
 18. برای مراسم ازدواج چه برنامه ریزی کرده اید؟
 19. تا چه اندازه به نظم در زندگی خود اهمیت می دهید؟
 20. درباره تحصیل و مطالعه چه نظری دارید؟
 21. درباره ی مسائل سیاسی چه نظری دارید؟
 22. تا به حال به بیماری های روحی و جسمی مبتلا بوده اید؟
 23. از همسر آینده خود چه انتظاری خواهید داشت
 24. کمی از ویژگی های اخلاقی خود را تبیین کنید
 25. عیب ها و محاسن خود را بازگو کنید
 26. افراد دیگر نسبت به شما چه عقیده ای دارند و شما را چطور آدمی معرفی می کنند.
 27. تمایل دارید همسرتان چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 28. اگر موضوعات دیگری برای شما حائز اهمیت هستند و نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید، حتما در جلسه خواستگاری مطرح کنید.

منبع : سوالات خواستگاری و شناخت| کامل ترین مجموعه سوالات

بازدید : 3
يکشنبه 11 مهر 1400 زمان : 16:16

ترک اعتیاد، بهترین روش ترک اعتیاد

ترک اعتیاد مسئله ای می باشد که بسیاری از خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند با توجه به این که بسیاری از معتادان تمایل به ترک اعتیاد به مواد مخدر دارند اما در زمینه ترک موفق نشده اند و لغزش های مکرری را در مسیر ترک تجربه کرده اند.

اما چرا این افراد موفق به ترک نشده اند؟ یکی از اصلی ترین دلایل شکست درمان اعتیاد، عدم استفاده از روشی استاندارد و مناسب می باشد در برخی از روش ها مانند کمپ ترک اعتیاد اجباری به علل گرایش به مواد مخدر به بعد روانی اعتیاد توجه نمی شود در حالی که اعتیاد بیشتر ریشه ی آن روانی می باشد و تا زمانی که این ریشه مورد بررسی قرار نگیرد و درمان نشود فرد موفق به ترک اعتیاد نخواهد شد.

در این مقاله با روش های ترک اعتیاد آشنا خواهید شد.

اعتیاد به مواد مخدر

اعتیاد به انواع مواد مخدر یک نوع بیماری می باشد که باعث به وجود آمدن عوارض جسمی و روحی می شود. مواد مخدر انواع مختلفی دارد و عوارض آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد برخی از مواد مخدر وابستگی روانی، برخی فیزیکی و برخی از آن ها باعث وابستگی روانی و فیزیکی می شوند بنابراین باید توجه داشته باشید که روش های ترک با توجه به نوع ماده مخدر متفاوت می باشد.

در اغلب موارد برای ترک اعتیاد از داروی متادون استفاده می کنند البته مصرف خودسرانه آن باعث بروز اعتیاد در فرد می شود به همین دلیل باید تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی مواد مخدر شامل موادی است که مصرف آن بر روی عملکرد فرد تاثیر می گذارد که رایج ترین این مواد می توان به تریاک، هروئین، شیشه، حشیش، مورفین و متادون و غیره اشاره کرد. ترک مواد مخدر مانند ترک شیشه، ترک حشیش، ترک هروئین و غیره زمان بر می باشد و برای ترک آن باید برنامه درمانی دقیقی صورت گیرد تا ترک اعتیاد اصولی انجام شود.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد به مجموعه ای از فرایند ها گفته می شود که فرد معتاد تحت نظر متخصص یا به صورت فردی اقداماتی را برای ترک ماده مصرفی انجام می دهد، در این فرایند فرد تلاش می کند تا مصرف مواد مخدر را قطع کند و در سبک زندگی اش تغییراتی را ایجاد کند تا زندگی متعادل، بهنجار و با اعتماد به نفسی داشته باشد.

هدف نهایی شخص از ترک مواد مخدر، بازگشت به حالت طبیعی و سالم دوران قبل از اعتیاد می باشد به طوری که دیگر مواد مصرف نکند و زندگی سالمی را در پیش گیرد.

ترک کردن مواد مخدر و درمان اعتیاد با چالش های بسیاری همراه می باشد برای مثال فرد دچار خماری و علائم ترک شده و هم چنین نشانه های رفتاری، فیزیولوژیکی و شناختی در او نمایان می شود، شدت و ضعف این علائم با توجه به نوع ماده مخدر متفاوت می باشد و میزان موفقیت فرد در ترک اعتیاد به عوامل بسیاری بستگی دارد که در زیر نمونه هایی از آن را بیان کرده ایم:

 • ویژگی های شخصیتی بیمار
 • میزان اراده و تلاش او
 • حمایت اطرافیان
 • نوع ماده مخدر
 • شدت وابستگی
 • موقعیت اجتماعی
 • چگونگی مقابله با اعتیاد و روش درمانی

مقایسه بهترین روش های ترک اعتیاد

در صورتی که قصد ترک اعتیاد دارید باید یک برنامه ترک اعتیاد صحیح و اصولی با کمک مشاور ترک اعتیاد برای خودتان انتخاب کنید، زیرا بسیاری از افرادی که در ترک موفق نمی شوند ترک آن ها بدون برنامه و از روی هیجان بوده است. برای ترک اعتیاد روش های متنوعی وجود دارد باید توجه داشته باشید که که با توجه به مواد اعتیاد آور و شرایط جسمی و روانی فرد، روش های متفاوتی برای ترک وجود دارد.

در نتیجه برای همه افراد روش یکسانی وجود ندارد و هر بیمار باید با توجه به شرایط منحصر به فرد خودشان در جست و جوی بهترین روش برای ترک اعتیاد باشند، در ادامه این مقاله پرکاربرد ترین روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر و ترک اعتیاد به مواد محرک بیان شده است.

 1. ترک اعتیاد به روش سقوط آزاد

برخی از خانواده ها یا کمپ های ترک اعتیاد سعی می کنند فرد را با بستن و طناب پیچ کردن به تخت، در مدت کوتاهی ترک دهند به این روش سقوط آزاد می گویند و این روش معایب زیادی دارد زیرا اولین فرصتی که فرد رها می شود به احتمال زیاد به سمت مصرف مواد مخدر بر می گردد، متاسفانه در روش های بیان شده به علل اصلی اعتیاد توجه نمی شود و بدون شناخت علت اعتیاد، اقداماتی را برای ترک انجام می دهند.

بسیاری از افراد به خاطر مشکلات خانوادگی و درون روانی مانند افسردگی به سمت مصرف مواد مخدر کشیده می شوند، این افراد تا زمانی که مشکل اصلی آن ها بر طرف نشود نمی توانند مصرف مواد را کنار بگذارند و در این شرایط رفتن به کمپ های ترک اعتیاد باعث وخیم شدن اوضاع روحی می شود و باعث می شود تا اعتیاد فرد شدت یابد.

 1. درمان دارویی

برای ترک اعتیاد از داروهای شبه افیونی استفاده می شود این داروها مناطق مغزی که به وسیله مواد فعال شده اند را درگیر می کنند و از شدت علائم ترک و احتمال بروز نشانه های ترک می کاهند، از جمله داروهایی که در ترک اعتیاد استفاده می شود متادون و ب ۲ می باشد.

باید در مصرف متادون و ب ۲ بسیار احتیاط کنید زیرا این مواد در مدت محدود و در دوزهای مشخصی باید مورد استفاده قرار گیرد در غیر این صورت باعث وابستگی در فرد شده و شخص ملزم به ترک متادون می شود.

داروهای ترک اعتیاد اثرات مشابه ای مانند مواد مخدر دارند و به همین دلیل نباید به صورت خودسرانه مصرف شوند در صورتی که به داروهای ترک اعتیاد توجه نشود و طبق دستور پزشک مورد استفاده قرار نگیرد باعث بروز اعتیاد جدیدی در فرد می شود باید این نکته را در نظر بگیرید که در صورتی که درمان های دارویی در کنار روش های درمانی و مراجعه به روانشناس و مشاوره ترک اعتیاد صورت گیرد باعث می شود تا بالاترین میزان بازدهی را داشته باشد.

 1. ترک تدریجی

ترک اعتیاد به روش تدریجی نسبت به روش های سقوط آزاد و قطع یکباره مواد مخدر بهتر می باشد زیرا روش تدریجی مورد تایید متخصصان است و فرد کمتر با مشکلات افسردگی رو به رو می شود، در صورتی که در این روش عوامل روانی در نظر گرفته نشود و مشاوره ترک اعتیاد به درستی انجام نگیرد احتمال این که فرد به سمت مصرف مواد مخدر برود بسیار زیاد می باشد.

در روش تدریجی فرد اگر تحت نظر پزشک ترک را انجام دهد میزان دوز مصرفی او کاهش می یابد و عوارض و علائم ترک در کمترین حد قرار گرفته و احتمال موفقیت در درمان بیش از هر زمان دیگری می باشد، روش تدریجی در ترک تریاک و ترک هروئین نتیجه بخشی زیادی دارد.

 1. روش ماتریکس برای ترک اعتیاد

مدل ماتریکس روش التقاطی می باشد به طوری که درمانگر در طول درمانش از روش های روان درمانی مختلفی در کنار یکدیگر استفاده می کنند از جمله روش هایی که درمانگر از آن ها بهره می گیرد می توان به درمان های انگیزشی، شناختی – رفتاری، گروه درمانی و خانواده درمانی اشاره کرد.

ترک اعتیاد به روش ماتریکس نیاز به حضور بیمار به مدت چند روز در هفته و یا چند ساعت در مرکز درمانی دارد و در این روش درمانی نیاز به حضور دائم و بستری شدن در مراکز درمانی نمی باشد و فرد می تواند به زندگی عادی اش ادامه دهد.

ساختار بندی این برنامه درمانی در سطح بالایی قرار دارد و برای هر جلسه و هر مرحله آن مباحث و اقدامات مشخصی تعیین شده است در صورتی که فرد از این روش برای ترک و درمان اعتیادش استفاده کند تقریبا مدت زمان درمان ۱۶ هفته پیش بینی شده است اما با توجه به وضعیت بیمار این مدت زمان می تواند تغییر کند و تا یک سال طول بکشد، از روش ماتریکس برای ترک شیشه استفاده می کنند.

 1. ترک به همراه روان درمانی

بهترین روش برای ترک مواد به خصوص ترک هروئین، روان درمانی می باشد، اگر یک مشاور و روانشناس به طور دائمی در زندگی بیمار حضور داشته باشد و بتوان با متخصص در تماس بود احتمال بازگشت و شکست درمان به صفر می رسد.

در این روش روانشناس علاوه بر پرداختن به علل و ریشه های اعتیاد، روش های غلبه بر وسوسه بعد از ترک را به شما آموزش می دهد و این که چطور از وسوسه های فکری و تمایل برای مصرف دوباره مواد جلوگیری کنید توسط روانشناس بیان می شود.

در جدول زیر روش های ترک مخصوص به مواد مخدر بیان شده است:

ترک مواد مخدر افیون ها ترک هروئین مورفین ترک تریاک ترک شیره
شبیه افیون ها ترک متادون ترک ترامادول ترک بوپررونورفین
ترک مواد محرک ترک کوکائین ترک شیشه ترک ریتالین
ترک مواد توهم زا ترک ماده مخدر گل ترک حشیش
ترک سایر مواد اعتیاد آور ترک الکل ترک سیگار داروهای اعتیاد آور
 1. بهبودی با برنامه های ۱۲ قدم

برنامه های ۱۲ قدم مجموعه ای از اصول هستند که اقدام های زیر را در اختیار فرد قرار می دهند.

 • اقداماتی برای بهبودی اعتیاد به مواد مخدر
 • مقابله با اجبار به مصرف
 • درمان اعتیاد رفتاری

برنامه ۱۲ قدم معالجه پزشکی نمی باشد بلکه در این برنامه افرادی که در این خصوص تجربیاتی داشته اند و مبتلا به بیماری اعتیاد بوده اند و موفق شده اند مصرف مواد را کنار بگذارند تجربیاتشان را برای بهبودی دیگران در اختیار افراد قرار می دهند.

انجمن روان پزشکی آمریکا ۱۲ قدم را به صورت زیر خلاصه می کنند:

 • اقرار به این که معتاد توانایی کنترل خود را ندارد.
 • باور به این دارند که تنهای کی نیروی برتر می تواند توانایی لازم را برای آن ها فراهم کند.
 • مرور خطاهای گذشته به کمک یک راهنما، هم چنین خساراتی که به خاطر اشتباهات گذشته به وجود آمده است در صدد جبران آن هستند.
 • یادگیری روش های زندگی جدید با استفاده از الگوهای رفتاری جدید، هم چنین با استفاده از قطع مصرف مواد اعتیاد آور مانند الکل باعث تغییر سبک زندگی شان می شوند.

منبع : ترک اعتیاد، بهترین روش ترک اعتیاد

بازدید : 5
شنبه 10 مهر 1400 زمان : 14:48

خواسته های کودکان، بچه های پرتوقع که همه چیز می‌خواهند

بسیاری از کودکان درخواست های و خواسته های آن ها نامطلوب است و والدین متوجه آن می شوند چون خواسته های کودکان به دو دسته مطلوب و نامطلوب تقسیم می شود.

والدین وقتی متوجه خواسته نامعقول فرزندشان می شوند نسبت به آن واکنش نامناسب نشان می دهند و همین واکنش نامناسب باعث می شود تا کودکان عکس العمل های مانند بد خلقی، لجبازی و پرخاشگری نشان دهند و درخواست های نامطلوب دیگری داشته باشند.

والدین باید با برخورد صحیح با فرزند خود داشته باشند و بر اساس آشنایتی که با فرزند خود دارند دلیل این رفتار او را بشناسند تا بتوانند این مسئله را تا حد زیادی کنترل کنند تا خواسته ای نامطلوب کودک کاهش یابد.

خواسته های کودکان

کودک یکی از اعضای خانواده به حساب می آید و او هم مانند دیگر اعضا خواسته هایی دارد اما خواسته های کودک به دو دسته تقسیم می شود، که به آن ها خواسته های مطلوب و نامطلوب می گویند.

والدین به خواسته های منطقی و مطلوب کودک به خوبی جواب مثبت می دهند و آن ها را قبول می کنند.

اما بسیاری از کودکان خواسته ها و درخواست های بیش از حد می کنند و یا در مکان و شرایط نامناسب تقاضاهایی از والدینش دارند که والدین نمی توانند آن ها را برآورده کنند ولی کودکان بر انجام آن ها پافشاری می کند.

پافشاری کردن کودک و قبول نکردن درخواست او توسط والدین باعث ایجاد مشکلات و تنش هایی میان رابطه والد و فرزند می شود و روز به روز این تنش ها بیشتر می شود.

دلیل خواسته های نامطلوب در کودک

کودکان به دلایلی خواسته های نامطلوبی دارند که در زیر برخی از این دلایل را مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. پرتوقع بودن پدر و مادر

کودکان از والدین تقلید می کنند به همین دلیل بعضی از رفتارهای آن ها به خاطر رفتار مادر و پدر می باشد، چون کودک محصول خانواده می باشد و پرتوقع بودن والدین بر روی کودک تاثیر می گذارد.

یکی از دلایل در خواست زیاد کودکان پرتوقع بودن پدر و مادر می باشد، کودک با مشاهده و الگو گرفتن از پدر و مادرش این رفتارها رایاد می گیرد.

 1. خواسته های کودکان، محبت بیش از حد والدین به کودک

والدینی که محبت زیادی به کودکشان می کنند باعث می شوند تا کودک فکر کند به خاطر محبت و حمایت زیاد پدر و مادرش می تواند به خواسته هایش برسد.

محبت زیاد باعث می شود تا کودک لوس شود و درخواست های نا به جا داشته باشد و والدین به خواسته های کودک جواب مثبت نمی دهند.

 1. تشویق و پاداش زیاد

والدین نباید به کودک خود پاداش های بیجا دهند چون در این صورت کودک توقع دارد والدین به همه درخواست هایش توجه کند و در خواست های زیادی از والدینش خواهد داشت.

والدین به کودک پاداش و هدیه بدهند خوب است اما باید هدیه و پاداش متناسب با سطح عملکرد و رفتار کودک باشد تا کودک پرتوقع نشود.

منبع : خواسته های کودکان، بچه های پرتوقع که همه چیز می‌خواهند

بازدید : 2
شنبه 10 مهر 1400 زمان : 14:45

ممکن است والدین افراد افسرده احساس کنند که نمی توانند به فرزند خود کمک کنند و اوضاع او را بهبود ببخشند. افسردگی می تواند حتی والدین را هم به سمت افسردگی بکشاند.

در این مقاله چند نکته که به بهبود حال جوانان و فرزندان افسرده کمک می کند ذکر شده است.

بهترین راه درمان افسردگی جوانان

در این شرایط ممکن است والدین نسبت به افسردگی فرزند خود شک داشته باشند، بنابراین بهترین کار کمک گرفتن از مشاور است. مشاور بهترین راه برای درمان فرزند شما را انتخاب می کند و ممکن است جلسات خانواده درمانی را نیز تنظیم کند.

کمک خانواده به فرد افسرده

والدین معمولا نگران طلاق هستند در حالی که دعوا، مصرف الکل و درگیری های شدید تاثیر بد و مخرب تری بر روحیه فرزند آن ها دارد. شاید پدر و مادر بتوانند در چنین محیطی زندگی کنند ولی فرزندان نباید تاوان اشتباهات آن ها را پس دهند.

ممکن است والدین وقتی نداشته باشند که با فرزند خود بگذرانند، اما باید سعی کنند که با فرزندان خود رابطه نزدیک تری برقرار کنند.

نحوه برخورد با فرزند افسرده

سعی کنید هنگامی با فرزند خود در مورد افسردگی صحبت کنید که خانه در آرامش قرار داشته باشد، از فرزند خود نپرسید که چه احساسی دارد زیرا ممکن است جواب بدهد خوب است و از حرف دیگری اجتناب کند. هیچ وقت در مورد این که چرا در اتاقش می ماند یا این که چرا تنهایی را دوست دارد با او بحث نکنید.

نوجوان ها به ندرت می توانند احساسات خود را به درستی بروز دهند اما اگر آرام باشید بالاخره می توانید با آن ها ارتباط برقرار کنید. شاید نوجوان شما پرخاشگر باشد ولی واقعا به کمک شما نیاز دارد.

درمان افسردگی جوانان در خانه

درمان افسردگی به شدت افسردگی بستگی داشته و همه به دارو درمانی نیاز ندارند، تنها با حرف زدن در مورد احساساتشان ممکن است روند درمان طی شود اما تشخیص این موضوع به عهده متخصص است.

حرف زدن در مورد احساسات در پسران سخت تر از دختران است بنابراین نمی توان یک درمان مشخص برای تمام افراد مشخص کرد اما می توان رویکردهای درمانی موثر را بررسی کرد.

رابطه جوان افسرده با درمانگر

رابطه ای که فرد تحت درمان با درمانگر خود به وجود می آورد مهم تر از شیوه درمان است.

تمام روش های درمانی نیازمند جلسات مکرر و منظم هستند و کیفیت این جلسات از اهمیت زیادی برخوردار است.

روان درمانی به بررسی مشکلات زندگی فرد می پردازد و به جوان کمک می کند تا استرس و افسردگی خود را کاهش دهد و راهی برای کنترل احساسات خود پیدا کند.

میزان پیشرفت فرد باید به طور مدوام بررسی شود. درمانگر مجاز نیست که هیچ یک از رازهای جوان را افشا کند مگر این که جوان قصد خودکشی یا رفتارهای پرخطر را داشته باشد و شما به عنوان پدر و مادر باید آگاه باشید که رابطه بین فرزند شما و مشاور او یک رابطه کاملا خصوصی است.

انواع درمان افسردگی جوانان

درمان شناختی رفتاری

این نوع درمان برای جوانان بسیار موثر است. در این روش جلسات هفته ای یک یا دوبار ( بستگی به نظر درمانگر دارد) برگذار می شوند، در این روش درمانگر به جوان کمک می کند تا آسیب های افسردگی را بر زندگی خود احساس کند تا بتواند از رویکردهای جدید استفاده کند، جوان ها نیز معمولا از این روش استقبال می کنند. در این شرایط جوان کم کم دید مثبتی نسبت به اطراف خود پیدا می کند.

درمانگر ممکن است اهداف کوتاهی برای فرد مشخص کند و جوان را به سمت تحقق این اهداف تشویق کند.

خانواده درمانی

در این روش درمانگر به حضور پدر و مادر حتی گاهی خواهران و برادران نیز نیاز دارد.

خانواده درمانی به تحکیم و بررسی روابط خانوادگی می پردازد، در این روش اعضای خانواده به مرور می آموزند که رابطه بهتری با یکدیگر برقرار کنند و درک بهتری از احساسات یکدیگر پیدا می کنند.

معمولا بسیاری از افراد علاقه ای به حضور در جلسات خانواده درمانی ندارند زیرا احساس می کنند که انگشت اتهام قرار است به سمت آن ها گرفته شود یا بحث و درگیری شکل می گیرد ولی در طول این جلسات درمانگر جو را بسیار آرام نگه می دارد.

جلسات خانواده درمانی در شرایطی که خانواده باعث وخیم شدن افسردگی جوان یا نوجوان می شوند تجویز می گردد.

دارو درمانی

دارو درمانی برای درمان افسردگی متوسط و شدید استفاده می شود و معمولا در کنار آن از روان درمانی یا خانواده درمانی نیز استفاده می شود.

دارو درمانی ممکن است در ذهن برخی از افراد ترسناک باشد و فکر کنند که تا آخر زندگی باید از این دارو ها استفاده کنند. اما به این صورت نیست داروی ضد افسردگی حداکثر برای شش ماه تجویز می شود.

مصرف دارو ضد افسردگی معمولا در همان چند هفته اول نتیجه بخش است اما با قطع دارو دوباره فرد به شرایط اولیه باز می گردد برای همین دارو باید به مدتی که دکتر روانپزشک تجویز می کند ادامه یابد و به هیچ عنوان خود فرد نباید تغییری در دوز دارو به وجود بیاورد.

نوجوان و جوانان افسرده نمی توانند در دوره های روان درمانی عملکرد مناسبی داشته باشند، زیرا احساس پوچی و سردرگمی کامل دارند، اما با کمک قرص کم کم احساس بهتری پیدا می کنند و در گفت و گوها شرکت می کنند.

داروهای ضد افسردگی حکم معجزه را ندارند ولی به مرور به بهبود حال جوان کمک می کنند، حتما از دکتر در مورد عوارض جانبی دارو بپرسید و در مورد آن اطلاعات کامل را به دست بیاورید.

منبع : بهترین راه های درمان افسردگی جوانان و کمک به جوان افسرده

بازدید : 6
سه شنبه 30 شهريور 1400 زمان : 20:14

کمرویی پدیده ای است که در بسیاری از افراد جهان به صورت طیفی از حالت خفیف تا شدید خجالتی بودن را مشاهده می کنند، مشکل کمرویی می تواند بسیار آزار دهنده باشد، بسیاری از افراد آن را یکی از مهم ترین عوامل شکست در زندگی شان می دانند.

خجالتی بودن با شاخص های متعددی مانند سن، جنسیت، محیط زندگی، نوع تربیت خانوادگی و غیره شدت می یابد، افرادی که با مشکل کمرویی رو به رو هستند از اجتماع دوری می کنند و در بیان خواسته هایشان با مشکل رو به رو می شوند و در ابراز وجود ناتوان هستند.

کودکانی که کمرو هستند با همسالانشان وارد بازی و گفتگو نمی شوند، در این صورت باید از مشاوره کودک کمک بگیرید تا موقعیت هایی که باعث خجالت تان می شود را شناسایی کند و بعد شما با تغییر نگرش و افزایش اعتماد به نفس می توانید به تدریج شرایط تان را به چالش بکشانید.

کمرویی و خجالت چیست؟

کمرویی حالتی است که فرد در برخورد با دیگران دچار دستپاچگی می شود به طوری که به خوبی نمی تواند با دیگران صحبت کند یا دچار افت شدید عملکرد می شود و در این موقعیت نمی تواند خواسته های خود را بیان کند و با مشکلاتی رو به رو می شود، افراد کمرو در طیف های مختلفی قرار دارند برخی از آن ها دچار کمرویی خفیف می شوند که تاثیر چندانی در زندگی آن ها ندارد اما برخی دیگر کمرویی شدید را تجربه می کنند که تمام ابعاد زندگی فرد و حتی سلامت روحی او را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود فرد افسرده و مضطرب شود و احتمال این که فرد به اختلال شخصیت اسکیزوئید مبتلا شود بسیار زیاد است، هم چنین در نهایت باعث به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذیری برای فرد می شود.

از شر کمرویی برای همیشه خلاص شوید

علل کمرویی چیست؟

کمرویی به عوامل مختلفی ربط دارد و تحت تاثیر ابعاد فردی، اجتماعی و خانوادگی می باد و ساخت شخصیتی فرد را از کودکی تا کهنسالی تحت تاثیر قرار می دهد.

علل تربیتی

فرد به خاطر اصول تربیتی ممکن است با کمرویی رو به رو شود که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم:

 • مراقبت های شدید والدین از فرزند
 • ترس فرزند از تنبیه و سرزنش والدین
 • محرومیت فرزند از محبت والدین
 • عدم دریافت استقلال در نوجوانی از والدین
 • توقع والدین از فرزند برای اطاعت و تسلیم همیشگی

علل روانی

علل روانی بر روی کمرویی اثر می گذارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استرس محیطی و عدم احساس امنیت
 • تحقیر شدن های مداوم در برابر جمع
 • غم و اندوه شدید و همیشگی
 • عدم موفقیت در تحصیل

علل اجتماعی

می توان به مواردی مانند فقدان مهارت های اجتماعی، مهارت، فقر، طلاق والدین اشاره کرد.

علل فیزیولوژیک

عوامل فیزیولوژیک شامل عوامل زیر می شود:

 • عوامل ژنتیکی
 • نقض عضو
 • عدم رضایت فرد از چهره یا اندام خود
 • اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی
 • اختلال در تکلم

نشانه های فرد خجالتی

فرد که کمرو و خجالتی است مجموعه ای از نشانه های جسمی و روانی ذیل را دارد.

نشانه های جسمی

 • احساس گرفتگی در گلو، قلب و خالی بودن شکم
 • دشواری در گفتار، لکنت زبان، تغییر تن صدا
 • انقباضات عضلانی و اسپاسم
 • کند شدن حواس و کاهش سطح هوشیاری کودک
 • سرخ شدن و یا رنگ پریدگی در صورت، عدم ترشح بزاق و خشکی رگ ها، تعرق شدید در کف دست ها

نشانه های روانی

 • عدم مشارکت فرد در فعالیت های گروهی و اجتماعی
 • عدم ارتباط پایدار و مناسب همسالان
 • اجتناب از برقراری تماس چشمی با افراد
 • مخفی کردن خود از نگاه دیگران
 • بریده بریده و کوتاه حرف زدن
 • بازی کردن با انگشتان دست و غرق شدن در افکار
 • عدم اعتماد به نفس وجود حس سرخوردگی اضطراب و غیره.

درمان کمرویی در کودکان

1. به کودک فرصت اظهار نظر بدهید

یکی از نیازهای اصلی همه انسان ها، بیان آزادانه افکار، احساسات و خواسته هایشان می باشد که اهمیت دادن به این نیاز در دوران کودکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، والدینی که سبک تربیتی مستبدانه دارند در بسیاری از اوقات اجازه نمی دهند تا فرزندشان بدون ترس و در حضور آن ها صحبت کند و آن چه در درون خود حس می کند را با آن ها در میان بگذارد.

همین مسئله باعث می شود تا کودک در سایر روابط بین فردی با مشکلاتی رو به رو شود و برای ابراز وجود سطحی از ترس، نگرانی، شرم و ناراحتی را احساس نماید، برای پیشگیری از این مسئله باید فضایی صمیمانه و در عین حال مقتدرانه برای تربیت فرزند خود ایجاد کنید و به فرزندتان اجازه دهید تا آزادانه موضوعات را با شما در میان بگذارد و به راحتی با شما صحبت کند.

2. برای درمان کمرویی تعاملات اجتماعی کودک را افزایش دهید

کودکانی که در ابتدا در یک محیط منزوی و گوشه گیر بزرگ شده اند فرصت کمتری دارند تا مهارت های ارتباطی را یاد بگیرند در واقع تجربیات آن ها کم می باشد و زمانی که در محیط های جدید و ناآشنا قرار می گیرند سردرگم می شوند و ترجیح می دهند از برقرار کردن تعاملات جدید خودداری کنند، از این رو لازم است در سنین پایین به فرزندتان کمک کنید تا در محیط های مختلفی قرار گیرند و سعی کنند تعاملات اجتماعی گسترده تری را شکل دهند.

3. در مورد در دسترس بودن خود به کودک اطمینان ببخشید

یکی از مواردی که ممکن است کودک تمایلی به برقراری با سایر افراد نداشته باشد و رفتارهای کمرویی و خجالت از خود نشان دهد نگرانی در مورد عدم حضور والدین و داشتن دل مشغولی در مورد آن ها می باشد، بر اساس تحقیقات انجام شده کودکانی که سبک دلبستگی ایمنی با مادرشان دارند اغلب دز محیط راحت تر هستند و بهتر می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند اما کودکانی که دلبستگی نا ایمنی دارند از همان ابتدا با مشکلاتی رو به رو می شوند که عبارت است از اضطراب جدایی و ترس از غریبه ها. همین عوامل باعث می شود که ارتباطات آن ها گسترشی نداشته باشند و با دیگران ارتباط برقرار نکنند.

برای جلوگیری از این مشکلات باید از همان نوزادی به فرزندتان نشان دهید که به او اهمیت می دهید و به نیازها و خواسته هایش توجه دارید و هر زمان او به شما نیاز داشت در دسترس او هستید، تهدید کردن کودک به جدایی و یا گفتن عباراتی مانند من دیگر مادر تو نیستم، دیگر تو را دوست ندارم می تواند به دلبستگی کودک آسیب بزند و در سایر روابط بین فردی او اثر منفی می گذارد.

4. بر توانمندی های کودک تمرکز کنید

کودکان در ابتدای شکل دهی شخصیت شان می باشند و بازخورد والدین تاثیر بسیار زیادی بر روی توانمندی های کودک دارد، والدینی که دائما از فرزندشان ایراد می گیرند این پیغام را به او می دهند که او به اندازه کافی خوب نمی باشد و عیب و نقص هایش بیشتر از نکات مثبتش می باشد، زمانی که کودک چنین تصوری نسبت به توانایی های خود داشته باشد توانایی ابراز وجود او کاهش یافته و با مشکلاتی مانند کمرویی و احساس شرم رو به رو می شود.

در این شرایط شما باید نکات مثبت وجود فرزندتان را پیدا کنید و سعی کنید ویژگی های مثبتش را پرورش دهید، این امر باعث می شود تا جنبه های منفی به مرور زمان از بین بروند و هم چنین به شکل گیری یک شخصیت مقاوم تر کمک می کند.

منبع : از شر کمرویی برای همیشه خلاص شوید

بازدید : 5
سه شنبه 30 شهريور 1400 زمان : 20:12

دوست داشتن فرزند بیش از همسر، چرا نباید فرزندان را بیشتر دوست داشت؟

دوست داشتن فرزند بیش از همسر چه عواقب و آسیب هایی را به همراه دارد؟ پس از این که فرزند به دنیا می آید بسیاری از مادران با این سوال مواجه می شوند که آیا دوست داشتن زیاد فرزندشان می تواند برای زندگی مشترکشان خطرناک باشد؟ و این که چرا نباید فرزندان را بیشتر از همسر دوست داشت؟ متخصصان در این خصوص دلایلی را بیان کرده اند که مهم ترین آن می تواند حفظ روابط عاطفی پدر و مادر و تاثیر آن بر روی بچه ها باشد.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم و در صورتی که این موضوع شما را با چالش هایی رو به رو کرده است نگران نباشید و سعی کنید مسئله را با مشاوره خانواده در میان بگذارید تا در این خصوص به راه حل مناسبی برسید.

اگر زوجین یکدیگر را بیشتر دوست بدارند به نفع کودکان است؟

جواب این سوال این است که شما باید بتوانید میان دوست داشتن و محبت کردن به فرزند و همسرتان تعادل را برقرار کنید، در این خصوص باید حد و مرز رابطه را رعایت کنید و مواظب روابط زناشویی تان باشید، در صورتی که شما برای شوهرتان ارزش و اولویت قائل باشید و رابطه مثبتی با او داشته باشید در این صورت فرزندان شما شادتر خواهند بود و احساس امنیت بیشتری می کنند، البته این بدین معنا نمی باشد که شما به خاطر شوهرتان، فرزندان را نادیده بگیرید بلکه نباید به خاطر محبت و دوست داشتن زیاد بچه ها، از همسرتان غافل شوید و او را فراموش کنید و به نیازها و خواسته های او توجهی نداشته باشید.

البته انجام این کار در دوران ابتدایی زایمان و یا در سال های اولیه به دنیا آمدن فرزند کار آسانی نمی باشد زیرا در کنار نقش همسری، نقش مادری هم اضافه شده است و فشار زیادی بر روی شخص وارد می شود به همین دلیل باید اطرافیان و همسر درک خوبی داشته باشند تا زن و شوهر بتوانند با نقش ها سازگار شوند در صورتی که احساس می کنید سازگار شدن با این نقش ها مشکلات زیادی را به همراه دارد می توانید به روانشناس خانواده مراجعه کنید تا در این خصوص به شما کمک کنند اگر از همسرتان غافل شوید و به او بی توجه باشید صمیمیت در میان شما کمرنگ می شود و اختلافاتی در زندگی زناشویی شما به وجود می آید.

دلایلی که نشان می دهند دوست داشتن فرزند بیش از همسر اشتباه است

 1. در صورتی که درگیر دوست داشتن فرزندتان شوید، خود و همسرتان را فراموش خواهید کرد و این گونه متوجه زندگی کردن نخواهید شد.
 2. هر چه روابط شما با همسرتان با عشق و علاقه بیشتری باشد در این صورت فرزندتان یاد می گیرند تا در آینده با همسرش چطور رفتار کند و محبت کردن به یکدیگر باعث می شود تا کودک در کانون گرم خانواده احساس امنیت داشته باشد و در این حالت فرزندان شما را الگوی خودشان قرار می دهند تا سلامت روانی و سبک دلبستگی ایمنی را در خود تشکیل دهند.
 3. هر چقدر که محبت شما به فرزندتان بیشتر باشد و عشق و علاقه بیشتری به فرزندتان داشته باشید و از همسرتان فاصله بگیرید در این حالت در آینده از فرزندتان انتظاراتی خواهید داشت که کودک شما در سنین نوجوانی و جوانی از آن خسته و کلافه می شود و نمی تواند به خوبی انتظارات شما را برآورده کند، زیرا فرزندتان دوست دارد خودش برای آینده تصمیم بگیرد و در صورتی که فرزندتان را بیش از همسرتان دوست داشته باشید مشکلاتی برای خود و فرزندتان ایجاد خواهید کرد.
 4. باید این نکته را در نظر بگیرید که زمانی که شما ازدواج کردید فرزندی وجود نداشته است، شما و همسرتان پیوند عاطفی قوی تشکیل داده اید و زمانی که کودکی وارد زندگی تان می شود دنیا را زیباتر از قبل می کند اما در پیوند عاطفی شما نباید چیزی را تغییر بدهد چون پیوند عاطفی بسیار مقدس تر می باشد.
 5. پایه و اساس ازدواج شما با همسرتان عشق و علاقه می باشد و دلخوشی زندگی شما نباید فرزندتان باشد باید توجه داشته باشید که کودکتان بزرگ می شوند و در آخر شما و همسرتان باقی می مانید و آن ها ازدواج می کنند و مسیر مجزایی را برای زندگی در پیش می گیرند و برای خود آینده دیگری را می سازند.

دوست داشتن بیشتر شوهر و تاثیر آن بر روابط زوجین

بر اساس مطالبی که در بندهای قبلی بیان کردیم شما باید میان دوست داشتن فرزند و همسرتان تعادل به وجود آورید و جایی که لازم می باشد شوهرتان را در اولویت قرار دهید، زیرا در ابتدای مادر شدن ممکن است کودک نیاز عاطفی شما را برآورده سازد و شما نیاز به رابطه عاطفی همسرتان نداشته باشید و آن را نادیده بگیرید، اما باید توجه داشته باشید که این نادیده گرفتن فاصله عاطفی زیادی میان شما و همسرتان ایجاد می کند و باعث می شود روابط شما روز به روز سردتر شود و از یکدیگر دور شوید.

در این حالت زمانی که شما نیاز به حمایت همسرتان داشته باشید دیگر کیفیت رابطه ای که در گذشته در کنار همسرتان را داشته اید نخواهد داشت و مسلما این امر بر کیفیت مادری شما تاثیر می گذارد، در خانواده جایگاه مادر بسیار مهم می باشد به طوری که کیفیت آن می تواند همه روابط را تحت تاثیر و تحت الشعاع خود قرار دهد.

منبع : دوست داشتن فرزند بیش از همسر ، چرا نباید فرزندان را بیشتر دوست داشت؟

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 95
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 26
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 27
 • بازدید ماه : 333
 • بازدید سال : 1383
 • بازدید کلی : 1693
 • کدهای اختصاصی